Svatomartinská magie

Samhain máme za sebou a tímto svátkem se uzavřel starý keltský rok a zároveň se otevřel ten nadcházející, ale dříve, než se tak stane i podle naše kalendáře dostaneme ještě několik příležitostí k čarování. Ideální příležitostí je svátek svatého Martina.

Všichni den 11.11. máme spojený s pořekadlem „Martin přijíždí na bílém koni“, ale nejen o tom je den se čtyřmi jedničkami. Svatý Martin dostal své jméno podle boha války „Marta“. Jediným přáním jeho otce bylo, aby i jeho jediný syn nastoupil dráhu vojáka, a tak se i stalo. Martin se však již po dobu své vojenské kariéry začal věnovat charitě. Mnoho času trávil na modlitbách, a nakonec vojenskou službu opustil a stal se nejprve exorcistou-to je počátek kariéry tohoto světcem, ale jeho duchovní cesta byla jedinečná, a tak se zanedlouho Martin stal knězem.

Svátek svatého Martina si zaslouží svůj rituál. Prostřete stůl bílým ubrusem a ozdobte ho modrou stuhou.

Zapalte bílé a modré svíce. Mějte na paměti, že tento den je dnem i čistě napadeného bílého sněhu. Volte tedy decentní barvy. Rituál si udělejte v době, kdy jste sami a máte klid. Vypněte televizi i mobil. Nejprve zklidněte svoji mysl, zapomeňte na starosti a shon všedního dne. Zkuste se zamyslet nad svojí životní poutí, komu jste pomohli, co jste udělali ve prospěch všech. Zkuste být na chvilku svatým Martinem a oprostit se od konzumního pojetí světa a jistě vám intuice napoví, co byste mohli udělat pro druhé, ale zároveň i pro sebe. Někdy stačí jen málo.

Až si budete pochutnávat na svatomartinské huse, zamyslete se, komu byste mohli udělat radost svatomartinským pivem nebo vínem.

Pokuste se v tento den, jehož symbolem je bílá barva, být Martinem. Ne vojákem, ani biskupem, ani světcem, ale člověkem. Člověkem plným lásky a soucitu. Letos prý Martin na bílém koni nepřijede, ale to nevadí, pokud každý z nás udělá jeden malý dobrý skutek, pak bude tento den důstojnou oslavou světce, který je tak trochu opomíjený, ale ne nedůležitý.

Nechte svíce zcela vyhořet a podívejte se z okna. Možná se z nebe přeci jen pomalu a tiše snesou první sněhové vločky a možná nám tím svatý Martin poděkuje za to, že jsme v tento den šli v jeho stopách.

Vaše Katka Poháry plné magie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související