Thór

Thór je jedním ze nejvýznamnějších a zároveň nejznámějších bohů severského panteonu.

Thór, mocný bůh hromů a blesků je archetypem věrného a čestného bojovníka. Je neúnavným ochráncem Ásgardu i Midgardu před nepřáteli. Nikdo není pro tento úkol vhodnější než Thór. Jeho odvaha a smysl pro povinnost jsou neotřesitelné a jeho fyzická síla je obrovská. Nosí kladivo Mjöllni, které se stalo symbolem nejen jeho příznivců, ale i mnoha ostatních pohanů. Thór byl pro naše předky byl ztělesněním hromu a blesky kladivem, kterým zabíjel obry, zatímco se proháněl po obloze ve svém vozu taženém dvěma kozly Tanngnjóstrem (brousící zuby) a Tanngrísnim (skřípající zuby).

Jedním z Thórových nepřátel je gigantický mořský had Jörmungand, který obtáčí celý svět. Spolu se znovu utkají během Ragnaröku a budou jeden pro druhého znamenat záhubu.

Přestože Thór bojuje s chaosem a destrukcí světa obrů, sám má zčásti obří krev. Jeho otcem je Ódin, matkou obryně Jörd, tedy Země. Je ženatý se zlatovlasou bohyní Sif, se kterou má dceru Trúdu (Þrúðr, Síla). S obryní Járnsaxou zplodil syny Móðiho (Odvaha) a Magniho (Síla).

Thórovu pomoc často vyhledávali a stále vyhledávají ti, kdo potřebují ochranu. Byl uctíván také jako ten, který přináší úrodě prospěšné bouře. Je také bohem plodnosti, posvěcení a síly.
Thór je spojen se čtvrtkem, jemuž dává jméno (der Donnerstag = den hromů), a tak je čtvrtek vhodným dnem pro zahradničení či pro kouzla a rituály spojené s půdou a zemí. Poněvadž je zem Thórovou matkou, je tento den výjimečně vhodný k tomu, abychom s ní vstoupili do spojení a abychom od ní obdrželi potřebnou energii.

Thór je rovněž popisován jako ochránce prostého lidu. Ačkoliv je považován za jednoduchého, impulzivního, a ne zrovna velkého myslitele, jeho vztah ke cti, dodržování slibů a poctivosti, je velmi silný. Nemá rád přetvářku a pokrytectví. Jeho filozofie je prostá. Cokoliv děláte, máte dělat svým srdcem, upřímně a bez postranních úmyslů. Bráníte, co je vám cenné, dodržujete své závazky, jste věrným přítelem a nemáte žádný důvod lhát o svých záměrech.

Thóova řešení problémů jsou velmi přímá a můžeme se tedy na něj obrátit, pokud potřebujeme sílu pro rázné a nekomplikované řešení našich vlastních problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

BastetBastet

„V dávných dobách byly kočky uctívány jako božstva. Kočky na to nikdy nezapomněly.“ Bastet (také známá jako Bast) je významnou bohyní pocházející ze starověkého Egypta. Centrem jejího kultu bylo město