Thór

Thór je jedním ze nejvýznamnějších a zároveň nejznámějších bohů severského panteonu.

Thór, mocný bůh hromů a blesků je archetypem věrného a čestného bojovníka. Je neúnavným ochráncem Ásgardu i Midgardu před nepřáteli. Nikdo není pro tento úkol vhodnější než Thór. Jeho odvaha a smysl pro povinnost jsou neotřesitelné a jeho fyzická síla je obrovská. Nosí kladivo Mjöllni, které se stalo symbolem nejen jeho příznivců, ale i mnoha ostatních pohanů. Thór byl pro naše předky byl ztělesněním hromu a blesky kladivem, kterým zabíjel obry, zatímco se proháněl po obloze ve svém vozu taženém dvěma kozly Tanngnjóstrem (brousící zuby) a Tanngrísnim (skřípající zuby).

Jedním z Thórových nepřátel je gigantický mořský had Jörmungand, který obtáčí celý svět. Spolu se znovu utkají během Ragnaröku a budou jeden pro druhého znamenat záhubu.

Přestože Thór bojuje s chaosem a destrukcí světa obrů, sám má zčásti obří krev. Jeho otcem je Ódin, matkou obryně Jörd, tedy Země. Je ženatý se zlatovlasou bohyní Sif, se kterou má dceru Trúdu (Þrúðr, Síla). S obryní Járnsaxou zplodil syny Móðiho (Odvaha) a Magniho (Síla).

Thórovu pomoc často vyhledávali a stále vyhledávají ti, kdo potřebují ochranu. Byl uctíván také jako ten, který přináší úrodě prospěšné bouře. Je také bohem plodnosti, posvěcení a síly.
Thór je spojen se čtvrtkem, jemuž dává jméno (der Donnerstag = den hromů), a tak je čtvrtek vhodným dnem pro zahradničení či pro kouzla a rituály spojené s půdou a zemí. Poněvadž je zem Thórovou matkou, je tento den výjimečně vhodný k tomu, abychom s ní vstoupili do spojení a abychom od ní obdrželi potřebnou energii.

Thór je rovněž popisován jako ochránce prostého lidu. Ačkoliv je považován za jednoduchého, impulzivního, a ne zrovna velkého myslitele, jeho vztah ke cti, dodržování slibů a poctivosti, je velmi silný. Nemá rád přetvářku a pokrytectví. Jeho filozofie je prostá. Cokoliv děláte, máte dělat svým srdcem, upřímně a bez postranních úmyslů. Bráníte, co je vám cenné, dodržujete své závazky, jste věrným přítelem a nemáte žádný důvod lhát o svých záměrech.

Thóova řešení problémů jsou velmi přímá a můžeme se tedy na něj obrátit, pokud potřebujeme sílu pro rázné a nekomplikované řešení našich vlastních problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta CísařeKarta Císaře

Císař představuje základní princip autority. Je mocným vládcem, sedícím na trůnu, jehož opěrky ve tvaru beraní hlavy připomínají jeho spojení se znamením Berana a jeho ohnivou, dobyvatelskou energií. Tuto sílu

TřezalkaTřezalka

TŘEZALKU (Hypericum perforatum, angl. St. John´s Wort) nemusíme nikterak výrazně představovat.Je známa pro své vysoce ochranné účinky a je zásadní bylinou svatojánské noci. Pojďme se podívat na některé méně známé