Čtvrtek a Thor

Čtvrtek je pod vládou boha Thora a planety Jupiter.

Thor je jedním ze nejvýznamnějších a zároveň nejznámějších bohů severského panteonu. Thor, mocný bůh hromů a blesků je archetypem věrného a čestného bojovníka, neúnavným ochráncem Ásgardu i Midgardu před nepřáteli. Nikdo není pro tento úkol vhodnější než Thor. Jeho odvaha a smysl pro povinnost jsou neotřesitelné a jeho fyzická síla je obrovská. Nosí kladivo Mjöllni, které se stalo symbolem nejen jeho příznivců, ale i mnoha ostatních pohanů. Pro naše předky, stejně jako hrom, byl ztělesněním Thora, blesk byl ztělesněním jeho kladiva zabíjejících obrů, když jel po obloze ve svém vozu, taženém dvěma kozly Tanngnjóstrem (brousící zuby) a Tanngrísnim (skřípající zuby).

Jedním z Thorových nepřátel je gigantický mořský had Jörmungand, který obtáčí celý svět. Spolu se znovu utkají během Ragnaröku a budou jeden pro druhého znamenat záhubu.

Přestože Thor bojuje s chaosem a destrukcí světa obrů, sám má zčásti obří krev. Jeho otcem je Odin, matkou obryně Jörd, tedy Země. Je ženatý se zlatovlasou bohyní Sif, se kterou má dceru Trúdu (Þrúðr, Síla). S obryní Járnsaxou zplodil syny Móðiho (Odvaha) a Magniho (Síla).

Thorovu pomoc často vyhledávali a stále vyhledávají ti, kdo potřebují ochranu. Byl uctíván také jako ten, který přináší úrodě prospěšné bouře. Je také bohem plodnosti, posvěcení a síly.

Thor je rovněž popasován jako ochránce prostého lidu. Ačkoliv je považován za jednoduchého, impulzivního, a ne zrovna velkého myslitele, jeho vztah ke cti, dodržování slibů a poctivosti, je velmi silný. Nemá rád přetvářku a pokrytectví. Cokoliv děláte, máte dělat svým srdcem, upřímně a bez postranních úmyslů. Bráníte, co je vám cenné, dodržujete své závazky, jste věrným přítelem a nemáte žádný důvod lhát o svých záměrech.

Thorova řešení problémů jsou velmi přímá, můžeme se tedy na něj obrátit, pokud potřebujeme sílu pro rázné a nekomplikované řešení našich vlastních problémů. Díky Thorovu spojení se zemí je čtvrtek vhodným dnem pro zahradničení či pro kouzla a rituály spojené s půdou a zemí. Poněvadž je zem Thorovou matkou, je tento den výjimečně vhodný k tomu, abychom s ní vstoupili do spojení a abychom od ní obdrželi potřebnou energii.

Pokud chcete najít způsob, jak čerpat z jeho síly, můžete se k nám přidat na vzrušující cestu Základy runové magie, které své brány otevřou již v dubnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související