Jasan

Tento strom (rod Fraxinus, angl. Ash tree) je znám léčivými a ochrannými kouzly. Hůlky, amulety, kousky dřeva…to vše lze využít.

Strom přinášející život a ochranu. Strom, který je znám jako útočiště nejrůznějších duchů a entit.
Míza jasanu byla prvním pokrmem pro čerstvě narozené dítě a fungovala jako ochranná bariéra. Okolo kolébky se také zavěšovaly jasanové větvičky, případně se novorozenec omýval odvarem z jasanového dřeva.

Popel ze spáleného jasanu je cenným magickým prvkem, proto jej nikdy nevyhazujeme.
Dřevo jasanu má výrazné spojení s živlem vody i ohně a můžeme jej tedy využít pro magickou praxi v těchto směrech.

Podle některých legend se jasanům vyhýbají jedovatí hadi. Mít jasan u domu znamenalo zabránit zmiji přilézt do blízkosti člověka.

Také popel měl, podle některých tradic, schopnost vytáhnout z rány hadí jed, to ale zkoušet nedoporučuji.
V některých oblastech se jasan používal i jako vánoční poleno. Když bylo rituálně spáleno, bylo možno věštit a sledovat znamení. Jestliže někdo v tu chvíli viděl na zdi stín postavy bez hlavy, znamenalo to pro daného člověka blížící se smrt.

Jasan můžeme opět využít v přenosové magii – pro zbavení se nemoci a nejrůznějších fyzických obtíží.
V léčitelství je jasan ceněn jako prostředek proti bradavicím, jako podpora mužské potence, kůra pak jako tonikum nebo pro vyvolání zvracení.

Jak jsem uvedla výše, jasan je strom spojený s ohněm. V magické praxi může jeho síla posloužit například pro tvorbu ochranných kouzel proti ohni a blesku. Dřevo a větvičky opět svazujeme červenou nití a zavěšujeme v kuchyni nebo blízkosti kamen.

Nad dětskou postel je možno pověsit jasanové dřevo, aby odhánělo noční můry.
Pro ochranu domova nasbírejte jasanové listy a svažte je do svazečku pomocí červené stužky či provázku. Pak umístěte ideálně někam ke stropu.

Hůlky z jasanového dřeva jsou vhodné k léčení, k odstranění negativních energií nebo k odklonění kleteb.
Jasan je strom Starých, stejně jako původních následovníků starého řemesla.

Až půjdete někdy kolem jasanu, dotkněte se jeho kůry, rozvzpomeňte se na doby minulé a najděte uvnitř sebe svoji sílu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

SněženkaSněženka

Sněženky (Galanthus nivalis, anglicky Snowdrop) získaly za posledních několik staletí mnoho lidových jmen. Některá odrážela jejich vzhled, některá pověry s nimi spojené a některá jejich neobvyklou dobu kvetení. Jsou synonymem

SasankaSasanka

Sasanka je známa také pod jmény koniklec, větrná květina, velikonoční květina, modrý penízek nebo třeba májový květ. Pochází z Evropy a západní Asie. Patří mezi oblíbenou bylinku s krásnými tmavě

TopasTopas

Topas je čirý minerál, který se vlivem prostředí může zabarvit do modra, růžova, žluta či oranžova. Jednotlivé barvy mají svá specifika, ale obecně je topas kámen, který umí nasměrovat energii