Karta dvojka pentaklů

DVOJKA PENTAKLŮ
(Seriál o Malé Arkáně)

Na kartě vidíme mladého muže, jak tančí a žongluje přitom dvěma mincemi propojenými symbolem nekonečna. Zdá se, že dokáže zvládnout nekonečné množství možností a správně je vybalancovat. V jeho pohybech je lehkost. To, co dělá, vypadá složitě, ale on si to užívá jako hru.

A o hře života Dvojka pentaklů hovoří. Ukazuje nám, jak ukočírovat možnosti, zodpovědnosti, úkoly, životní role a situace tak, aby se nám nevymkly z rukou. Jak udržet všechny pomyslné míčky ve vzduchu a zachovat si u toho eleganci, pružnost a dobrou náladu.

Žonglujeme s našimi prioritami a hledáme balanc. Dvojky přináší dualitu a v jistém slova smyslu i rozhodování. Můžeme se ptát, zda si zvolit to, či ono. Ale Dvojka pentaklů ukazuje ještě třetí cestu – možná dokážeme mít obojí. To i ono. Když neztratíme soustředění a správně nasměrujeme svoje schopnosti a zdroje, nemusíme se spokojit s jen jedním míčkem. Možná dokážeme být natolik zruční, že jich vyhodíme do vzduchu několik a s umem skutečného akrobata najdeme potřebnou rovnováhu.

Dvojka pentaklů přináší témata flexibility a přizpůsobivosti. V okamžiku, kdy zatuhneme, nám naše „míčky“ vyklouznou z rukou, a tak musíme být neustále v pohybu a reagovat hbitě na probíhající změny.
V ideálním případě si v tom dokonce najdeme radost a potěšení ze hry. Musíme najít přesně onu tenkou linii mezi tím, abychom dokázali využít vše, co se nám nabízí, a mezi tím, kdy neodhadneme svoje síly a zažijeme neúspěch při snaze zvládnout nemožné. Když odmítneme některou z možností, které se nám otevírají, můžeme ztratit něco cenného. Ale pokud jich nabereme příliš, snadno přijdeme o všechny.
Všechno je to nakonec pořád o té zmiňované rovnováze.

Přichází k nám nové hmotné příležitosti. Ale musíme být obratní a hbití. Jinak nám Dvojka pentaklů ukáže svou odvrácenou tvář, která je rigidní a která přináší změny, jimž bude náročné se přizpůsobit.
(Pokud jste si na pozadí karty v provedení Rider Waite Smith tarotu všimli lodí na moři, pak vězte, že v některých případech může Dvojka pentaklů ve výkladu avizovat úspěšnou cestu. Ale také nám obě lodi mohou připomínat, že život je jak plavba na vlnách. Jednou jsme nahoře, jednou dole, ale když zachováme rovnováhu, proplujeme vším, co přijde, aniž bychom se potopili ke dnu.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

RusalkyRusalky

Rusalky jsou prastaré bytosti spojené s vodou a vodními toky. Přestože se v lidovém folklóru popisovaly jako duchové utonulých dívek (často těch, co spáchaly sebevraždu), jejich původ je mnohem starší.