Léto je dobou výletů a dovolených. Vydáváme se za humna i na druhý konec světa a na cestách ochutnáváme neznámá jídla, navštěvujeme obchody místních tvůrců a jako suvenýry si přivážíme byliny, koření, oleje a další typické výrobky a potraviny.
Aniž bychom vystrčili nos z bytu, máme celý svět jako na dlani díky internetu a můžeme objednávat zboží ze zemí za sedmero horami, které nám doručí až ke dveřím.
Má smysl pořizovat byliny, které u nás nerostou a do puntíku následovat kouzla od zaoceánských praktikujících? Jakou roli hrají lokální a jakou exotické produkty v čarodějnické praxi?
Využívání lokálních surovin je důležitou součástí čarodějnictví. Dává smysl seznámit se se svými sousedy a stát se součástí světa, která nás obklopuje. Pro používání lokálních surovin mluví i jejich dostupnost. Z hlediska účelnosti je dokonce vhodné založit praxi na místních surovinách. Rostliny, které můžete sesbírat za domem a suroviny, které nakoupíte v každé večerce a běžně je máte doma jsou jistotou, že cokoliv se stane, máte možnost okamžitě a flexibilně řešit. Ideálně bez toho, abyste vystrčili nos z vlastního domu.
Svět je ale díky internetu velmi malé místo a bez problémů můžeme sehnat zajímavé, exotické a magicky vysoce účinné ingredience z druhého konce světa. Jejich vstup do českých magických kabinetů je dán mj. tím, že vedoucí osobnosti soudobého čarodějnictví pochází převážně ze západní Evropy a Spojených států. Jejich příroda je plná rostlin, které u nás běžně nerostou, ale o kterých čteme v jejich publikacích a které vidíme v jejich videích. Používání exotických a nelokálních surovin má ale historii starou, jako lidstvo samo. To, co není místní a známé má okolo sebe auru tajemna a časová a finanční náročnost jejich získání, nutnost čekat a následně s drahými produkty šetřit, přidává další vrstvu magie do našich kouzel.
Jak lokální, tak exotické suroviny mohou být stálicí v magických praxích a záleží na každém z nás, jak se rozhodneme svou osobní praxi postavit.