MAGICKÉ BYLINY: SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Sedmikrásce se lidově říká také babička, cikánka, chudoběnka, matečník, stokrása či husí kvítko. Vládne ji planeta Venuše. Největší vztah má k božstvům Alkéstis, Afroditě, Apollónovi, Artemis, Freyje, Thorovi a Venuši.

Sedmikráska obecná je vytrvalá rostlina. Oddenek je krátce výběžkatý, s velkým počtem kořínků. Listy vyrůstají v přízemní růžici, na stvolu vysokém 7–15 cm a rozkvétají od dubna do října v jednotlivé květy, které mají jasně žlutý střed a jednu nebo dvě řady bílých nebo bledě růžových květů paprsku.

Sedmikráska se vyskytuje v hojném množství na všech živných půdách, ve stínu i na slunných místech. Dá se nasbírat kdekoliv v přírodě. Květy sbírejte za soumraku, těsně předtím, než se začnou zavírat.

Podle jedné antické báje se na sedmikrásku změnila luční nymfa Belidis, ve snaze uniknout milostným nástrahám římského boha pravidelného střídání ročních odbobí Vertumna.

Kdysi se sedmikráska používala proti šoku po válečných zraněních, někdy v kombinaci s řebříčkem obecným. Věřilo se, že oddenek sedmikrásky má moc zabránit růstu, a proto se vařil a dával štěňatům, aby zůstala malá, nebo dokonce i dospívajícím dětem, kterým hrozilo, že budou příliš vytáhlé a hubené.

Lidové pověry:

  • Anglický lidový název „measure of love“ pochází z dobře známého zvyku trhat jednotlivé lístky z květu a říkat „má mě rád, nemá mě rád“, dokud nedá poslední lístek odpověď.
  • Když zavřete oči a utrhnete plnou hrst trávy tam, kde rostou sedmikrásky, počet sedmikrásek v ruce znamená počet zbývajících let do svatby.
  • Chcete-li získat lásku, noste při sobě sedmikrásku.
  • Přejete-li si přivolat sen o milém, dejte si pod polštář kořen sedmikrásky.
  • Zvláštní kouzlo mají sedmikrásky trhané mezi pravým polednem a třináctou hodinou.
  • Sušené sedmikrásky, nošené v kapse pomohou dosáhnout úspěchu v každém podnikání.
  • Sen o sedmikráskách na jaře a v létě znamená štěstí, na podzim neštěstí.
  • Sedmikrásky v zahradě chrání dům před bleskem.
    Sedmikráska je jednou z našich nejběžnějších rostlin a její čerstvé i sušené květy můžeme používat zevně i vnitřně bez jakéhokoliv rizika. Při zánětech očí se používá k očním koupelím nálev ze sedmikrásky. Na pohmožděniny použijte obklady z rozdrcených listů. Při vřídkách v ústech žvýkejte ke zmírnění bolesti čerstvé listy. Vnitřní použití odvaru nebo nálevu je vhodné při silné nebo bolestivé menstruaci. Květy přidejte do koupele k osvěžení matné a unavené pokožky.
    Použití v magii:
    Sedmikráska je uctívaná jako symbol světla a boha Slunce. Kvetou přibližně v době od jarní do podzimní rovnodennosti a ovládá svátky Ostaru, Beltane, Lughnasad a Herfest, proto jsou při těchto příležitostech jako hlavní rituální bylinou. Na obřadech jarní i podzimní rovnodennosti připomínají začátek nebo konec světlé poloviny roku.
    Sedmikráska symbolizuje nevinnost a čistotu, zvláště ženy. Proto jimi pohané vítají narozené děti a mladé dívky se zdobí věnečky ze sedmikrásek při rituálu první menstruace.
    V severské tradici jsou sedmikrásky zasvěcené bohyni Freyje a převládají při rituálech na její oslavu. Jsou součástí kadidla, sypají se po obvodu magického kruhu, zdobí se jimi oltář a kněžky, které vzývají tuto bohyni mají na hlavě uvinutý věnec.
    Recepty:
    Čaj ze sedmikrásky:
  • 1 lžičku sušených nebo čerstvých květů a listů přelijte šálkem vařící vody a nechejte 10 minut vyluhovat. Pijte 3-4krát denně.
    Odvar ze sedmikrásky:
  • 60 dkg květů a listů nechte vařit dvě minuty v ½ vody a odstavte. Po 10 minutách sceďte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

HekatéHekaté

Hekaté je další z božstev, která jsou spojená s magií. Její kult pochází pravděpodobně z maloasijské Kárie, později byla uctívána ve starověkém Řecku. Je známá jako bohyně křižovatky a čarodějnictví.