MAGICKÉ BYLINY: VIOLKA VONNÁ

Violka vonná neboli fialka je vytrvalá rostlina vysoká asi 15 cm. Květy na dlouhých stopkách mají pět korunních lístků fialové barvy, zřídka jsou světlomodré nebo bílé. Fialka kvete od března do května. Někdy můžeme najít fialku na loukách i v srpnu nebo v září.

Listy se mohou sbírat brzy na jaře a sušit. Květy se suší pomalu ve stínu, aby si uchovaly přirozenou tmavomodrou barvu. Fialka se může také kandovat. Oddenky se sbírají na podzim a zvolna se suší.

Rodové jméno „Viola“ je odvozeno z řeckého názvu rostliny „ione“ pojmenované po princezně Íó. Druhové jméno „odorat“ (z latinského odoratus = vonný) se vztahuje k příjemně vonícím květům.

V řecké mytologii byla Íó dcerou egejského vládce Ínacha, který byl současně božstvem řeky stejného jména v Argolidě. Íó se stala Diovou milenkou, a aby na to žárlivá manželka Héra nepřišla, změnil se Zeus v obláček a chtěl tak tajně navštěvovat svou milovanou. Héra však manžela při nevěře přistihla, proměnila Íó v bílou jalovici a dala ji střežit stookému obludnému pastýři Argovi. Zeus ji však i v této podobě stále miloval a přinášel jí jako píci violku vonnou.

Pro Řeky byla fialka jako symbol plodnosti zasvěcená Afroditě, a často se přidávala do nápojů lásky. Také Římané považovali fialku za symbol lásky, a oba národy proto měli v oblibě fialkové víno.

Lidové pověry:

  • Věnec upletený z fialek prý pomáhá při bolesti hlavy a nošení květů přináší štěstí.
  • Fialky byly považovány za symbol věrnosti v lásce a za symbol plodnosti. Často se nosily ve váčcích, někdy ve směsi s levandulí, aby přivábily novou lásku. Také se ale tvrdilo, že fialky přinesené do domu přivábí blechy. Když si však utrhnete první fialku, kterou na jaře uvidíte, splní se vám vaše největší přání.

Použití v magii:

  • Fialku spojují pohané se soumrakem, magickým „časem mezi časy“, kdy zásvětí je blízko a kdy je snazší do něj proniknout. Za soumraku se proto pije fialkové víno nebo čaj, aby se usnadnila cesta do jiných říší. Fialkové víno se pije i jako rituální nápoj při letním nebo zimním slunovratu, a sleduje se při tom východ a západ slunce. Fialky jsou zasvěceny bohyni lásky, a proto se při invokaci nebo k její poctě pálí v kadidle, zaplétají do věnců, nebo se používají k dekoraci oltáře.

Recepty:

Fialkový čaj

  • Nalijte ¼ l vařící vody na 1 lžičku byliny a nechte 15 minut vyluhovat.

Fialkový sirup

  • 30 g fialky, 0,5 l vařící vody, 0,5 kg cukru.
  • Nalijte vodu na květy fialky a nechte 10–12 hodin macerovat. Přidejte cukr, zahřívejte a neustále míchejte, dokud směs nezhoustne na sirup. Nevařte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta ViselecKarta Viselec

Viselec je kartou, která často vyvolává rozporuplné pocity. Vidíme na ní muže zavěšeného na stromě nohama vzhůru a hlavou dolů. Nachází se v takřka mučednické pozici, s rukama roztaženýma do

Lví bránaLví brána

Lví brána je hvězdný portál, který nás spojuje s hvězdou Sirius, což je hvězda spojená s Egyptem a Atlantidou. Portál Lví Brány aktivuje extrémně silnou posvátnou energii a propojuje vás