Masopustní úterý a palačinky

Palačinkový den nebo také Mardi Gras letos připadá na 13. února. Tento pohyblivý svátek ukončuje masopustní veselí, které začalo na svátek Tří králů, a ohlašuje začátek velikonočního půstu, který potrvá od Popeleční středy do předvečera Velkého pátku.

Před čtyřicetidenním půstem je potřeba se náležitě připravit a také najíst. V Británii se tento den už po staletí nazývá Palačinkovým úterým, a součástí jeho oslav jsou mj. závody v pojídání palačinek. A právě na tyto kulaté zázraky se podíváme blíže.

Nejsou to ani dva týdny, kdy jsme oslavili Imbolc u kterého jsme zmiňovali, že palačinky mohou být jedním z jednoduchých slavnostních jídel, které můžeme zařadit na sváteční jídelníček.

Palačinka je ale zcela univerzální jídlo, které se dá připravit na tisíce způsobů a také je jen málo lidí, které by je alespoň v nějaké podobě neměli rádi. Jsou tak snadno využitelné pro oslavu všech svátků, ať už Kola roku nebo jiných.

Symbolika palačinek může být spojena se sluncem (kulaté a žluté), plodností (vejce a mléko), prosperitou (mouka a vejce) a samozřejmě také přejímají symboliku náplně, kterou do nich vkládáme.

Základní těsto můžete nechat tak, jak je, nebo ho obměňovat podle sezony například přidáním koření, zeleniny či barviva. Imbolcové palačinky může žlutit šafrán, jarní mohou být zelené od špenátu a podzimní červené od řepy.

Náplně, ať už sladké nebo slané, můžeme obměňovat podle libosti.

I jenom sladké palačinky, plněné ovocem či marmeládou, bez problému vytvoří dostatek variancí pro celé Kolo roku nebo jeho alternativy. Na jaře můžete využít bezový med či marmeládu z bezových květů, s přicházejícím létem se přesuneme třeba k jahodám a dalším bobulovinám. Podzimní palačinky mohou být plněné třeba mirabelkami nebo jablečným pyré a pro Samhain bych se nebála palačinek s nasladko připravenými dýněmi.

Kreativitě se meze nekladou a z palačinek se tak může stát jednoduché a rychlé sváteční jídlo, prostřednictvím kterého můžeme propojit jednotlivé svátky, které slavíme, společným jmenovatelem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

KálíKálí

Kálí doslova znamená černá. Jako taková je temným a chaotickým archetypem; divokou, bojovnou a nespoutanou podobou Déví (bohyně) spojenou se smrtí, destrukcí a zánikem. Může se zdát děsivá, zvlášť na

BazalkaBazalka

BAZALKA (Ocimu, angl. Basil) je známou bylinou, jejíž využití je dáno především kuchyní a kuchyňskou magií. Historie využití bazalky je velmi stará, téměř 5000 let.Je velmi silně propojena s magií