Lakšmí

Lakšmí je bohyně bohatství, štěstí a prosperity ve všech rozlišných formách, nejen finanční a materiální. Je ztělesněním krásy, půvabu, harmonie a přitažlivosti.

Lakšmí je krásou samotného světa a všechno, co je na světě krásné, je Lakšmí.
Je ženskou silou bohy Višnua, který udržuje a chrání vesmír.

Nejčastěji je zobrazována v červené a zlaté barvě symbolizujícími bohatství, jak sedí nebo stojí na lotosovém květu. Lotos vyrůstá z bahna, a přesto zůstává čistý a neposkvrněný. I my můžeme čerpat z nekonečného zdroje bohatství a blahobytu, který nám nabízí materiální svět, aniž bychom vzdali spirituální čistoty. Můžeme obejmout a přijmout jakoukoliv životní zkušenost. Dokud k ní nezůstaneme připoutaní, je vše v pořádku.
.
Lakšmí má čtyři paže, jež reprezentují dharmu (povinnost), árthu (materiální úspěch), kámu (touhu) a mókšu (vysvobození). Jedním párem rukou sype mince jako symbol blahobytu na všech úrovních. Druhýma rukama drží lotosové květy nebo jim ukazuje abhaya mudru, reprezentující osvobození od strachu.

Bhagavadgíta učí, že strach je způsoben nenaplněnými touhami. Nejvyšší dar této bohyně je tedy svoboda, kterou pocítíme, když se zbavíme strachu a obav.
Některé obrazy vypodobňují Lakšmí se dvěma slony se zdviženými choboty, představujícími královskou moc a životadárnou sílu.

Lakšmí je krásou a laskavostí v každém z nás, a pokud ji k sobě voláme, oslovujeme i tyto naše kvality a dáváme jim možnost projevit se ve vnějším světě.
Na Lakšmí se můžeme obrátit, pokud toužíme po úspěchu v práci, financím zisku, krásném bydlení nebo po čemkoliv, co nám přinese materiální potěšení.

Pomoci nám tato nádherná bohyně může i s problémy se sebepřijetím a zdravým vtahem k našemu těla.
Podobně s ní můžeme pracovat, pokud máme jakékoliv blokády týkající se finanční oblasti, například pokud nás brzdí přesvědčení, že bohatství je určené jen pro pár vyvolených nebo že zisk přichází pouze na základě obrovské námahy. Přivolat ji ale můžeme i ve chvíli, kdy potřebujeme zapracovat na potížích s vlastní lakotou a více se otevřít štědrosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

VojtěškaVojtěška

MAGICKÉ BYLINY: VOJTĚŠKA (Medicago sativa, angl. Alfalfa) Vojtěška je běžně rostoucí luštěnina, kterou většina z nás zná jako královnu všech pícnin. Primárně je považována za krmivo pro hospodářská zvířata. Tato