Pondělí a Máni

Anglický název pro pondělí – Monday, je odvozen od staroanglického jména Mōnandæg, což znamená “moon day”, den měsíce.

V podělí se tedy obracíme k Měsíci, potažmo bohu Mánimu. Máni je bratrem sluneční bohyně Sol (Sunny) a stejně jako ona jezdí po nebesích v kočáru taženém koňským spřežením, samozřejmě, nikoliv ve dne, jako jeho sestra, ale v noci.

Snorri Sturluson, islandský historik a básník, autor Prozaické Eddy, vypráví příběh o sourozencích Sol a Mánim, Mundilfari pojmenoval své děti Máni a Sol, protože byli krásní jako Měsíc a Slunce. Dívka vypadala jako zářivý sluneční paprsek, chlapec měl vlasy tmavé jak havran a oči v barvě stříbra. Bohové však nebyli potěšeni Mundilfariho arogancí, a tak mu děti odebrali a nechali je řídit kočáry vezoucí Slunce a Měsíc. Máni od té doby létá noční oblohou v kočáru pronásledovaném vlkem Hatim. Kdykoli se vlk přiblíží příliš blízko, dojde k zatmění měsíce. Během Ragnaröku vlk Mániho dohoní, pohltí Měsíc a svět upadne to temnoty.

Máni svýma stříbřitýma očima osvětluje noční cestu lovcům. Po svých nočních cestách neputuje sám, je doprovázen dvěma společníky, dívkou jménem Bil a chlapcem, který se jmenuje Hjuki. Tyto děti jsou sourozenci, kteří kdysi měli velmi krutého otce. Když Máni viděl, jak je s dětmi zacházeno, ze soucitu je otci ukradl.

Máni je mnohými pohany uctíván jako ochránce dětí, obzvláště zneužívaných nebo zranitelných.

V četných pohanských a New Age tradicích je měsíc spojován s ženskou energií, a přestože je Máni muž, je do jisté míry spojen s touto ženskostí – však spojitost mezi fázemi měsíce a fázemi ženského cyklu lidé pozorovali odnepaměti.

Měsíc je velmi proměnlivý, pondělí se tedy velmi dobře hodí k uvedení něčeho do pohybu. Je dobré mít při tom na zřeteli i aktuální měsíční fázi, pondělní úplněk je ideální, když se potřebujete něčeho zbavit, zatímco při novu k sobě naopak přitahujete nové věci a nové začátky.

Kromě symboliky proměnlivosti, případně ženské cykličnosti nám Měsíc přináší i další obrazy. Učí nás porozumět snům a jejich poselství. Dnes tedy můžeme Mániho požádat o pomoc s porozuměním hlasu, který se v noci ozývá skrz oponu našeho spánku a šeptá nám o věcech ukrytých v našem podvědomí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta MírnostiKarta Mírnosti

Po silných a mnohdy až okázalých kartách Velké Arkány se na čtrnácté pozici objevuje karta Mírnosti, jež na první pohled působí spíše nenápadně a poklidně. Není ani kartou mocné manifestace,