Rozmarýn

Bylinou, která by neměla chybět v žádné výbavě bosorky, je ROZMARÝN (Salvia rosmarinus, angl. Rosemary).

Správný název je však šalvěj rozmarýna.
Název rozmarýn pochází z latinských slov “ros”, což znamená rosa, a “marinus”, znamenající moře. Lidový název rozmarýnu je mořská rosa (s odkazem na drobné modré kvítky).

Věří se, že jeho vůně zlepšuje paměť. Mnoho učenců nosilo na čele věnce z rozmarýnu nebo ho žvýkali.
Z magického hlediska má rozmarýn výrazné spojení se smrtí a podsvětím. Protože je tzv. stálezelenou rostlinou, připisuje se mu schopnost uchovat život a odvrátit smrt.

Je také vhodnou obětinou při rituálech času předzimy, kdy vzpomínáme na své předky.
Rozmarýn, či rozmarýnový olej, použijte k pomazání svíček, nebo ho vložte pod polštář, abyste si snáze vybavili sny a mohli s nimi dále pracovat.

Rozmarýn je primárně bylinou ochrany a očisty. Díky své silné vůni je přirozeným odpuzovačem hmyzu a velmi dobře tedy působí i v oblasti odstranění negativity, nezvaných entit i nepříjemných lidí.
Je také přirozeným ochráncem a můžeme jej využít v magii léčebné.
Jako vykuřovadlo má nezastupitelnou roli.

Jestliže nesnesete kouř, nebo nemůžete doma cokoli pálit z nejrůznějších důvodů, upleťte si rozmarýnové věnce. Ty se zavěšují v domácnosti, aby odvrátily veškerou negativitu. Jednou za čas se vymění za nové, staré pak spálíme.

Rozmarýn je také spojen s láskou a věrností. Používá se k tomu, aby si nevěsta a ženich pamatovali své sliby.

V anglickém folklóru se říká, že když v předvečer svatojánského noci položíte talíř mouky pod keř rozmarýnu, následující ráno se do mouky zapíší iniciály vašeho budoucího milence.
Umístěním rozmarýnu pod postel se zajišťovala věrnost.
U rozmarýnu pozor – může způsobit velké problémy u těhotných žen!

Léčebné využití rozmarýnu je široké a pro tuto oblast bylinkářství doporučuji studium vhodných herbářů, jako např. několikasvazkový herbář Jiřího Janči.
Vím, že byste často rádi slyšeli recepty na léčebné postupy, ale já nejsem lékař, ani kvalifikovaný fytoterapeut, a nedovolím si tedy nikomu veřejně udílet jakékoli rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Neděle a SunnaNeděle a Sunna

Z anglického či německého jména pro neděli (Sunday, der Sonntag) je zřejmé, že neděle byla našimi předky spojována se Sluncem. V germánské pohanské tradici tedy s bohyní Sunnou (Sol),V severské