Smrk

SMRK (Picea, ang. Spruce) je v lidové magii strážcem času a snů.

Jako další stálezelené stromy je i smrk spojen s nesmrtelností. Nejstarší exemplář smrku na Zemi je tzv.

Old Tjikko rostoucí ve Švédsku. Jeho stáří je přibližně 9550 let (myšlen je samozřejmě kořenový systém, geneta).

Ačkoli je smrk považován více za “zimní” strom a nošením jeho větví domů v době Vánoc uctíváme duchy lesa, je také znám jako májový či letní strom. V jeho blízkosti lze vídávat entity v různých podobách právě za dlouhých letních nocí.

V léčitelství je známé využití mladých jarních špiček, které se různě nakládají a vytvořený sirup je báječným prostředkem tišící kašel.

Obklady z kůry pomáhají léčit opruzeniny, řezné rány a pohmožděniny.
Dříve se dokonce využívalo smrku ke stimulaci průtoku krve, což vedlo k odstranění bolestí hlavy nebo k prokrvení nejrůznějších bolavých míst na těle. Jak jistě tušíte, stimulací bylo myšleno bičování jeho větvemi.

V lidové magii můžete smrk využít pro rituály očisty a ochrany (vykuřovadlo v podobě pryskyřice), pro spojení s předky (období pozdního podzimu a zimy) nebo využít smrkových větviček pro léčivé koupele.
Smrkovou smůlu můžete přidat i do léčivých mastí.
Pro spojení s duchy a starou magií najděte v lese osamělý starý smrk. Přineste vhodnou obětinu a zůstaňte chvíli tiše pod jeho mohutným kmenem a tmavou korunou.
Oni k vám promluví 🖤🌲

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta VěžKarta Věž

Tam, kde nám Smrt ukázala, že změna může být náročná, Věž přichází dokázat, že změna umí být nejen těžká, ale umí se projevit i ve své brutální a nemilosrdné podobě.