Frigg

Zatímco Freyja je v severském pantheonu mimo jiné bohyní sexuální lásky a plodnosti, manželský svazek a domácí krb ovládá bohyně Frigg, jež zosobňuje archetyp Bohyně Matky.
Její doménou jsou nejen mateřství, těhotenství a porody, ale je i patronkou vdaných žen a ochránkyní dětí. Představuje ideální koncept manželky a je tedy spojována s textilními pracemi, zejména s předením. I proto mezi její symboly patří přeslice.
Přeslice však neslouží pouze ke tkaní příze, je také symbolem tkaní osudu. Frigg je moudrá žena, která umí nahlédnout do budoucnosti. Jako jediná z bohů zná osudy všech ostatních. Svá tajemství však nikomu neprozrazuje, dokonce ani svému manželovi, kterým není nikdo jiný než vládce Ásgardu, Všeotec Ódin.
Vlastní také klíče ke spižírně, a má tedy jako správná manželka a matka přístup ke zdrojům výživy a péče o druhé.
Frigg si sama coby matka zažila tragickou zkušenost ztráty milovaného syna. Baldr, všemi milovaný bůh Slunce, začal mít prorocké sny o vlastní smrti. Aby ho Frigg ochránila, vyprosila si u všech věcí na světě, že jejímu synu neublíží. Jediné jmelí bylo tak drobné a nenápadné, že ho zapomněla nebo nepovažovala za nutné zahrnout do seznamu. A nakonec to bylo právě jmelí, jež bylo příčinou Baldrovy smrti, nebo spíše nástrojem lsti, již použil žárlivý Loki, aby se Baldra zbavil.
Frigg se zachovala jako každá milující matka a pokusila syna vyrvat z náruče smrti, ale vládkyně podsvětí Hel odmítla Baldra vydat, snad jenom, kdyby pro něj všichni truchlili. A byl to opět Loki, jenž v přestrojení za obryni odmítl uronit byť jedinou slzu. A tak nádherný sluneční bůh zůstal v područí zásvětí.
Snad i díky tomu, čím prošla, má Frigg pochopení pro trápení ostatních žen a matek. Soucítí s jejich ztrátou, ať už je to ztráta dítěte, perinatální ztráta či marná touha po početí. Rozumí rovněž obavám o zdraví a blaho potomků.
Proto se k ní obrací zejména matky a ženy, které se matkami chtějí stát. Frigg nám pomůže najít sílu a dostatek empatie k péči o ty, kteří jsou na nás závislí, i vyrovnat se s bolestí, která k mateřství také často patří.
Voláme ji nejen k ochraně dětí, ale i celé rodiny. Frigg pomáhá udržovat rodinné či jiné blízké svazky i v časech nepřízně či sváru.
Pomáhá zažehnávat rozbroje a přináší mír všude tam, kde je zapotřebí, aby spolu lidé spolupracovali.
Je nakloněna vdaným ženám a pokud ji přizveme k požehnání manželskému svazku, pomáhá nám přečkat i náročná období a zkoušky, které se dlouhodobým vztahům jen málokdy vyhnou.
Jako patronka předení a domácích prací může být povolána všude tam, kde se snažíme zušlechtit a zútulnit náš domov.
Jejími symboly jsou kromě již zmíněné přeslice také klíče, vřeteno, len a vlna. K zvířatům spojeným s Frigg patří zejména sokol (traduje se, že Frigg má, stejně jako Freya plášť ze sokolích peří) a labutě.
Barvami, které můžete použít na oltář zhotovený pro Frigg, jsou bílá, slonovinová a tmavě modrá.
Z bylin a rostlin se s ní pojí kopřiva, len, konopí a všechny rostliny, ze kterých se vyrábí textil. Spojována je také s černým bezem a břízou (a tedy i s runou Berkanna).
Potěšit ji můžete tím, že ctíte hodnoty jí blízké, tedy rodinu, domácí pohodu a zázemí, stejně jako laskavost, pokoj a klid mezi přáteli. Uctít ji lze i způsobem života, jež je v souladu s její povahou, tedy péčí o domácnost, pořádkumilovností a důrazem na empatickou a „mateřskou“ péči o druhé.
Ve jménu Frigg můžete obdarovat charitu zaměřenou na péči o děti, případně podpořit práci komunitních porodních asistentek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

DUBENDUBEN

Nyní již stojíme zcela oficiálně na prahu jara. První pupeny už vyrašily, sněženky, bledulky, hyacinty, narcisy, konvalinky a krokusy na nás vesele vykukují z ještě studené země. Jaro už se