VRATIČ (Tanacetum vulgare, angl. Tansy) je jedna z mých milovaných bylin.
Často přehlížený, rostoucí na obyčejných nebo až ošklivých místech, kde si užívá plného Slunce.
Vratič je nesmírně silnou rostlinou a neměl by ve vaší výbavě chybět. Je perfektní jako součást vykuřovadel i jako směs pro výrobu magických vod či parfémů.
Zavěšený svazek v domě chrání před zlými a škodícími entitami.
Tato bylina je také rostlinou dožínek (nebo svátku Lughnasad chcete-li). V tuto dobu se za jasného a teplého večera sesbíralo devět bylin, jejichž svazek byl poté uchován pro pálení v kadidelnici nebo ponechán zavěšený v domě pro zdraví a plodnost. V dřívějších dobách byl tento svazek vkládán také do rakví, neboť vratič plnil funkci rostliny nesmrtelnosti.
Mimo vratiče do svazku patří řebříček, kopr, měsíček, kozlík, šalvěj, pelyněk, arnika a libeček.
V lidovém léčitelství se vratič využívá především jako obklad na dnu a pohmožděniny. Olej se používá na revmatismus.
Vnitřně lze vratič využít jako zažívací tonikum, proti červům, jako podpora léčby žloutenky, při nechutenství a na posílení žilní soustavy a srdce.
Tady ovšem pozor! Vratič patří mezi jedovaté byliny a v při vnitřním užití lze doporučit pouze velmi malé dávky! Nejvhodnější je vyhledat v tomto případě znalého homeopata či bylinkáře. Léčebné množství se jen velmi málo liší od zdraví škodlivé dávky. A možné předávkování má smrtelné následky.
V lidové magii je vratič známou bylinou pro vyvolání potratu. Ovšem v malých, perfektně sestavených dávkách naopak napomáhá udržení plodu.
Jak je vidět výše, vratič je bylinou velmi silnou a tak také působí v magické práci. Lze ho s úspěchem zahrnout do nejrůznějších ochranných prášků, svazky rostliny zavěsit do oken, drcenou rostlinu nasypat kolem domu.
Pokud sbíráte vratič, ponechejte si jeho silné stonky. Po jejich uschnutí a následném seříznutí získáte mocnou pomůcku pro defenzivní kouzla.