Vratič

VRATIČ (Tanacetum vulgare, angl. Tansy) je jedna z mých milovaných bylin.

Často přehlížený, rostoucí na obyčejných nebo až ošklivých místech, kde si užívá plného Slunce.
Vratič je nesmírně silnou rostlinou a neměl by ve vaší výbavě chybět. Je perfektní jako součást vykuřovadel i jako směs pro výrobu magických vod či parfémů.

Zavěšený svazek v domě chrání před zlými a škodícími entitami.
Tato bylina je také rostlinou dožínek (nebo svátku Lughnasad chcete-li). V tuto dobu se za jasného a teplého večera sesbíralo devět bylin, jejichž svazek byl poté uchován pro pálení v kadidelnici nebo ponechán zavěšený v domě pro zdraví a plodnost. V dřívějších dobách byl tento svazek vkládán také do rakví, neboť vratič plnil funkci rostliny nesmrtelnosti.

Mimo vratiče do svazku patří řebříček, kopr, měsíček, kozlík, šalvěj, pelyněk, arnika a libeček.
V lidovém léčitelství se vratič využívá především jako obklad na dnu a pohmožděniny. Olej se používá na revmatismus.

Vnitřně lze vratič využít jako zažívací tonikum, proti červům, jako podpora léčby žloutenky, při nechutenství a na posílení žilní soustavy a srdce.

Tady ovšem pozor! Vratič patří mezi jedovaté byliny a v při vnitřním užití lze doporučit pouze velmi malé dávky! Nejvhodnější je vyhledat v tomto případě znalého homeopata či bylinkáře. Léčebné množství se jen velmi málo liší od zdraví škodlivé dávky. A možné předávkování má smrtelné následky.

V lidové magii je vratič známou bylinou pro vyvolání potratu. Ovšem v malých, perfektně sestavených dávkách naopak napomáhá udržení plodu.

Jak je vidět výše, vratič je bylinou velmi silnou a tak také působí v magické práci. Lze ho s úspěchem zahrnout do nejrůznějších ochranných prášků, svazky rostliny zavěsit do oken, drcenou rostlinu nasypat kolem domu.

Pokud sbíráte vratič, ponechejte si jeho silné stonky. Po jejich uschnutí a následném seříznutí získáte mocnou pomůcku pro defenzivní kouzla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

DUBENDUBEN

Nyní již stojíme zcela oficiálně na prahu jara. První pupeny už vyrašily, sněženky, bledulky, hyacinty, narcisy, konvalinky a krokusy na nás vesele vykukují z ještě studené země. Jaro už se

MákMák

Rod máků (Papaver) se vyznačuje mnoha krásně kvetoucími druhy. Květ máku má dlouhou historii v mnoha kulturách. Ve Velké Británii je znám jako vzpomínka na ty, kteří zemřeli v boji