Zimní slunovrat

Lidé slavili svátky spojené se Zimním slunovratem již od nepaměti. Oslavy návratu slunečního boha a prodlužujících se dní jsou silnou součástí evropské kulturní tradice, která se do dnešní doby zachovala v podobě Vánoc.

České slovo Vánoce vzniklo s největší pravděpodobností z německého slova Weihnachten, které znamená “in den wihen nahten”, tedy “ve svatých nocích”.

Koncept posvátných nocí se dnes opět objevuje v novopohanské tradici, jíž se v moderní době snaží mnoho lidí navázat na původní, předkřesťanské zvyky.

A tak se můžete setkat s tím, že pohanská komunita ve dnech Zimního slunovratu oslavuje svátky inspirované starými obyčeji.

Je třeba mít na paměti, že se nejedná a ani nemůže jednat o přesnou rekonstrukci rituálů, které na konci prosince vykonávali naši předci. Naším cílem by ale nemělo být oživování minulosti nebo snaha o historickou věrnost. Vše, co děláme, má být účelné a praktické, a tak praxe, kterou se můžete naladit na energii posvátných nocí Zimního slunovratu by měla sloužit jako vaše pojítko s energií daného období roku a s přírodou, případně coby další krok na cestě ve vaší práci se starými bohy.

Oslavy začínají svátkem, který je nazýván Noc Matek. Z této jedné Velké noci se rodí následujících jedenáct dceřiných nocí, které symbolizují celý příští rok.

Původně byl v některých tradicích Dvanáctý den starým Štědrým dnem a v některých venkovských oblastech se nadále slavil zvláštními rituály.

Mnoho moderních pohanů slaví Noc matek již v noci před zimním Slunovratem jako oslavu matek a ženských předků.

Oslavy spojené s obdobím zimního slunovratu jsou příjemné, ale neměly by být tím jediným, co by nás mělo v tomto čase zabavit. Důležité je napojit se na celkové proudění přírodních energií. Den zimního slunovratu nastává tento rok 21. prosince ve 22:48 h. Jedná se o naprosto přirozený přelom určitého období.

Není závislý na světském pojetí, a možná právě proto se k němu pojí tolik tradic, které se v různých podobách udržely až do dnešních dnů.

S těmi, kteří se letos budou snažit sladit svou praxi s rituály Dvanácti posvátných nocí, se od dnešního dne těšíme na pravidelné setkávání u každodenních e-mailů (a samozřejmě i v uzavřené skupině).
Všem, kteří nás sledují, děkujeme za Vaši přízeň a podporu a těšíme se na vše, co nás společně čeká v příštím roce. Po zbylý čas roku letošního se odpojujeme od virtuálního světa, abychom se mohly věnovat naší individuální praxi a načerpat sílu do projektů, které chystáme.

Ať už Slavíte Vánoce, Yule, Kračun, Dvanáct nocí či jakoukoliv kombinaci zmíněného, užijte si sváteční čas nejen ve zdraví a hojnosti, ale i v propojení s přírodou a jejími energiemi. Najděte si každý den aspoň chvíli, kdy se i vy odpojíte od všedního, a spočinete na okamžik sami v sobě.
Těšíme se opět na shledanou v roce 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ŠťovíkŠťovík

Po lopuchu mám pro vás připravenou další přehlíženou bylinu – a tou je šťovík (Rumex obtusifolius, angl. Dock).Jde o jednu z nejběžnějších rostlin, ale v mnohých směrech také jednu z