MALÁ ARKÁNA: Šestka pentaklů

Na kartě vidíme zámožného muže oděného v rudé róbě, jak se sklání ke dvěma otrhaným žebrákům, kteří klečí u jeho nohou. Jednou rukou jim hází mince, zatímco v druhé ruce drží váhu, symbol vyrovnanosti a spravedlnosti.

Po náročné kartě Pěti pentaklů, která přinášela pocit ztráty, nejistoty a (hmotného) nedostatku, tu máme kartu reprezentující pravý opak; finanční zabezpečení, hojnost a bohatství. Zatímco na předchozí kartě jsme pozorovali situaci, kdy se dostáváme do deficitu mimo jiné i proto, že si neumíme říci o pomoc, jež se nám nabízí, zde již vidíme pokrok v našem chápání. Uvědomujeme si, že dávání a braní jsou dvěma stranami stejné mince.

Abychom něco získali, musíme umět přijímat. Abychom rozhojnili své bohatství, je třeba naučit se dávat.
Šest pentaklů představuje nutnou a potřebnou dynamiku mezi příjmem a výdejem.

Ukazuje, že dávání a braní musí být stejně vyrovnané jako nádech a výdech. Nemůžeme jen hromadit vzduch v plicích, musíme ho také pustit ven. Stejně tak nemůžeme pouze kumulovat zdroje, ale musíme se také naučit dělit o nadbytek. Musíme nabízet pomoc, abychom si pak o ni v časech nouze mohli sami říci.

Přestože Šestka pentaklů zdánlivě hovoří jen o finančních záležitostech, stejné principy dávání a braní musí fungovat i ve zdravých vztazích, a to nejen romantických či partnerských, ale i přátelských nebo pracovních. Nemůžeme dávat na svůj úkor, ale nelze také jenom brát, aniž bychom nic nevraceli zpátky. Jenom tam, kde jsou jazýčky váhy vyrovnané, může panovat harmonie.

V příznivé pozici je tato karta jednou z nejpříjemnějších v Malé Arkáně. Oznamuje, že minulé potíže již máme zdárně za sebou a nyní nás čeká hojnost, o kterou se můžeme (a máme) dělit s ostatními. Nemusí to být jen dary materiální povahy, ale mohou se k nám dostávat i dary duchovní, jež můžeme sdílet nebo se stát těmi, kdo je předávají ostatním.

V obrácené pozici však může Šestka pentaklů varovat před sobeckou touhou hromadit a před lakotou, která nás nakonec ožebračí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

HeřmánekHeřmánek

Další letní bylinou je HEŘMÁNEK (Matricaria chamomilla). Tradičně byl heřmánek spojován se Sluncem, už staří Egypťané zasvětili rostlinu jako posvátnou bohu Ra. Sladkou vůni používal tento národ jako parfém. Jako