„V dávných dobách byly kočky uctívány jako božstva. Kočky na to nikdy nezapomněly.“
Bastet (také známá jako Bast) je významnou bohyní pocházející ze starověkého Egypta. Centrem jejího kultu bylo město Búbastis v Dolním Egyptě. Oslavy na počest Bastet, které se zde konaly, popisuje ještě řecký spisovatel a cestovatel Hérodotos z 5.století př.n.l. jako jedny z nejvelkolepějších egyptských svátků.
Tohoto festivalu plného tance, zpěvu a popíjení piva se každoročně účastnilo až půl milionu věřících.
Okolo Búbastidy byla rovněž nalezena četná pohřebiště posvátných koček. Ta se ale nacházela i na dalších lokalitách, například v Sakkáře, kde se nacházel chrámový komplex Búbasteion.
Bastet byla nazývána Matkou všech koček a lidé k ní vzhlíželi původně coby k bohyni války a později i plodnosti, mateřství, ochrany a léčení.
Díky své kočičí povaze byla ztělesněním svůdné a rafinované ženskosti. Za její laskavostí se skrýval
nevyzpytatelný temperament, který ji mohl změnit v obávané stvoření. Bohyně, která byla běžně považována za ochránkyni lidstva, byla v takovém případě ztotožňována s jiným božstvem – bojechtivou lví bohyní Sachmet.
Někdy byly tyto dvě bohyně zaměňovány, jindy tvořily sesterskou dvojici, kde Bastet reprezentovala nežnou a mateřskou polaritu, zatímco Sachmet divokost a touhu po moci.
Bastet-Sachmet tak můžeme vnímat jako obraz mnohotvárnosti ženské podstaty, která je zároveň svůdná i nebezpečná, ochranitelská i ničivá.
Propojení obou kočkovitých šelem bylo tak silné, že na některých zobrazeních je lze jen těžko rozlišit. Postavy obou bohyň natolik splývaly, že je společně najdeme i v mýtu o božském zrození panovníka. Podle něj Sachmet faraona počala, zplodila a byla jeho ochránkyní. Bastet ho zase kojila, což ji vyneslo přídomek “královo srdce”.
Přestože byla Bastet původně spojována se sluncem, postupně jí bylo připisována moc nad měsícem. I proto si později Řekové Bastet ztotožnili s měsíční bohyní Artemis.
Bastet je zobrazována jako žena se lví nebo kočičí hlavou, případně ve svém zvířecím aspektu jako kočka.
Často drží v ruce hudební nástroj sistrum a na krku mívá náhrdelník menit. Ve svém mateřském aspektu bývá někdy zobrazována s koťaty.
Egyptské pověry říkají, že pár, který zakládá rodinu, by si měl pořídit sošku Bastet s takovým počtem koťat, kolik chtějí mít dětí.
Ve své démonické podobě se Bastet objevuje v souvislosti s magickými prostředky v lékařství. Její poslové měli, podobně jako je tomu u bohyně Sachmet, roznášet mor a další choroby, a tak byla tato bohyně vzývána jako ochranitelka proti nim.
V současné době mnoho moderních pohanů znovu objevuje vztah k této nádherné a senzuální kočičí bohyni.
Pomoci nám může všude tam, kde potřebujeme podporu naší plodnosti. Obrací se proto na ni ženy, které mají potíže s početím potomka, stejně tak jako těhotné ženy, které žádají ochranu u porodu.
Bastet je spojená nejen s plozením potomků, ale i se sexualitou jako takovou. Může být tou, která nám pomůže najít radostný a uvolněný vztah k naší vlastní sexualitě a jejím projevům.
K navázání vztahu s Bastet je, stejně jako u ostatních božstev, nejlepším prvním krokem zjistit si o ní co nejvíce informací, nastudovat si mytologii a takříkajíc ji co nejlépe poznat.
Můžeme také jako starověcí Egypťané používat amulety s podobou kočky k přivolání prosperity a bohatství, stejně jako k ochraně před zlými vlivy.
Pro Bastet lze vyrobit i oltář, nebo jí alespoň vyčlenit místo na oltáři či jiném místě, které používáme pro naši praxi. Nejen v Egyptě můžete koupit krásné sošky, typicky zachycující Bastet v kočičí podobě. Ty výborně poslouží jako základ pro výzdobu místa, kam Bastet přinesete obětiny.
Vhodnými obětinami mohou být sladké pokrmy, ale určitě Bastet potěšíte i podporou kočičího útulku nebo tím, že nějaké čtyřnohé vrnící společnici poskytnete nový domov.
Uctít Bastet můžete rovněž hudbou, tancem a použitím parfému a obecně vším, čím zkrášlíte své tělo, abyste se v něm cítili přitažlivě.