Třezalka

TŘEZALKU (Hypericum perforatum, angl. St. John´s Wort) nemusíme nikterak výrazně představovat.
Je známa pro své vysoce ochranné účinky a je zásadní bylinou svatojánské noci.

Pojďme se podívat na některé méně známé zvyky spojené s třezalkou.
Ve Skotsku se o svatojánské noci usínalo s třezalkou pod polštářem. Díky ní se dotyčné osobě ve snu dostalo požehnání, čímž byla následující rok odvrácena smrt.

V Irsku patřila třezalka k sedmi bylinám, které společně ve svazečku držely od dotyčného zranění, nemoc, zlá kouzla i zlé entity. Do svazku patřil mimo třezalky rozrazil, rdesno, světlík, sléz, řebříček a černohlávek.
Ve staré Anglii se svazky třezalky věšely do oken. Zlé čarodějnice se pak k domu ani nepřiblížily.

Podle některých tradic nesměla být třezalka cíleně vyhledávána. Jedině pokud byla nalezena náhodně, měla svou kouzelnou moc.

Méně známý je fakt, že třezalka je také rostlinou ženské plodnosti. Má-li žena problém otěhotnět, pak musí jít o svatojánské noci ven, nahá a v tichosti, a utrhnout třezalku. Do roka by měla začít nosit pod srdcem své dítě.

Lektvary z třezalky pily také ženy, které chtěly zvýšit své šance na početí. Tato bylina je totiž známá také jako afrodiziakum (navzdory svým tlumícím účinkům).

Jak je všeobecně známo, třezalka je jednou z nejochrannějších bylin v lidovém folklóru. Sklízíme ji zásadně kolem letního slunovratu a svatojánské noci. Svazek si můžeme pověsit k domovním dveřím.
Olej z třezalky lze smíchat se stejným podílem dračí krve a dostaneme extrémně ochranný olej, který využíváme k pomazání sebe (hruď, zátylek, čelo), domu, věcí apod. Vždy symbolem rovnoramenného kříže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související