Beltain v kouzelné kuchyni

Beltain je nejradostnější ze svátků Kola roku. Jaro přechází do léta a my si vděčně užíváme bohatství přírody i života. Ohně symbolizovaly návrat slunce a jejich přeskakování nebo procházení mezi nimi mělo přinést štěstí, ochranu a plodnost. Beltain je oslavou přírody, plodnosti, lásky, vášně a radosti ze života.
Beltain byl obdobím, kdy se zvířata vyháněla na letní pastvy. Vhodným svátečním jídlem tak mohou být mléčné výrobky. Můžete připravit domácí máslo a ochutit ho česnekem pro ochranu či přidat jedlé květy pro spojení s rozkvetlou přírodou. Kromě toho můžete upéct quiche nebo uvařit těstoviny se sýrovou omáčkou.

Maso hospodářských zvířat může být hlavním chodem oslav. Můžete ho připravit rovnou na beltainových ohních nebo na grilu, abyste mu předali energii živého ohně. Připravte si domácí burgery nebo opečte párky. Ohnivost dodává také koření. Přidejte do omáčky k masu chilli nebo udělejte pálivé plněné papriky.
Byliny se už usadily v jarním jídelníčku, tak budeme po této lince pokračovat. Jedním ze symbolů Beltainu je máta, která přináší lásku a hojnost. Při dochucení využijete i další bylinky, které v tomto období hojně rostou, mezi nimi petržel, šalvěj, rozmarýn a tymián. Upečte bylinkový chléb nebo hoďte na gril ochucený camembert.

Tradičním beltainovým pokrmem z gaelských oblastí Británie je bannock. Tato chlebová měla o beltainovém ránu přinášet hojnost úrody. Recept se měnil podle toho, co bylo zrovna k dispozici. My si s ním můžeme vyhrát a doplnit základní těsto rozinkami a jablky, nebo kousky vypečené slaniny.

Z nápojů jmenujme mimózu. Šumivé víno je vhodné pro oslavy, ovocné šťávy ukazují na plodnost tohoto období a celý nápoj můžete ozdobit květy. Na původ oslav můžete vzpomenout i medovinou. Ovocné a květinové limonády jsem zmiňovala mnohokrát, pro Beltain se hodí dochucení prvními jahodami a bazalkou, nebo mátou a citrusy. Tradičním květnovým nápojem je májové víno.

Pro podporu vášně jsou vhodné afrodiziakální pokrmy a pokrmy falického tvaru. Nápady na “láskyplná” jídla najdete v únorovém valentýnském článku.

Přeji vám krásné a divoké beltainové oslavy. Jaké máte plány? Podělte se do komentářů. 📷⬇️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

MotankaMotanka

Motanka je motaná panenka, vyrobená tradiční technikou motání textilu. Slouží jako příbytek pro naše předky, aby nás mohli chránit, dávat nám sílu, vhled, inspiraci a požehnání. Panenky se tradičně vyráběly

Karta MěsícKarta Měsíc

Se symbolikou Měsíce jsme se ve Velké Arkáně už několikrát setkali. Jenže zatímco například na kartě Velekněžky nebo Vozu nám ukazuje moc a sílu našeho podvědomí, na samotné kartě Měsíce