Bodlák

BODLÁK (Carduus) – rostlina s mnoha variacemi i druhy.

Ti, co kráčejí pro starých cestách nacházejí často zalíbení ve zcela obyčejných a nikterak vábivých bylinách.
Bodlák je typicky ochranná rostlina, čemuž dopomáhá i jeho vzhled. Podle některých tradic plně postačí mít jeden bodlák u sebe – doma, v autě či v nějakém váčku.
Šlápnout na bodlák mělo přinášet smůlu.

K ochraně příbytku a stájí se využívalo stonků bodláku, uříznutých v předvečer 22.dubna, těsně před západem Slunce.

Středověky lektvar lásky obsahoval bodlák, hřebíček a vavřín, to vše v holubím odvaru.
Bodlák se také využíval při věštění, kdy se vložil do vody, která se postupně přivedla k varu. Ve stoupající páře pak bylo možno kontaktovat duchy.

Tato rostlina je od nepaměti spoutána s Ďáblem (později s křesťanským, dříve s postavou Rohatého starého boha). Vědmám, čarodějnicím apod. poskytuje tedy vysokou ochranu.
V lidovém léčitelství se bodláku využívalo či využívá např. při boji s plešatěním, kdy se postižené místo pomazává šťávou z rostliny.

Každý druh má své specifické použití.
Nevysekávejte bodlák rostoucí na vašich zahradách. Je tam, aby vás chránil. Patří k obydlí čarodějnic jako žádná jiná rostlina.

Je bylinou, jejíž květy zbožňují i včely a motýli.
Shromažďujte jej, až nastane doba sklizně. Je připomínkou prastarých časů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

OlšeOlše

Olše (Alnus glutinosa, anglicky Alder) se vyskytuje zejména u potoků a řek. Podle některých legend je olše spojena s havranem či sovou a její pokácení přináší smůlu. Pozor na olši

OpálOpál

Opál je jemný a delikátní kámen. Vyvolává mystické vize, stimuluje originalitu a pomáhá k sebevyjádření skrze dynamickou kreativitu. Je to také ochranný kámen, který se hodí nejen na cestách po