BOŽSTVA DOMÁCÍHO KRBU

Praxe kuchyňského čarodějnictví může být spojena s božstvy domova a rodinného krbu. Záleží jen na nás, zda-li s těmito bytostmi a energiemi chceme pracovat, a případně jakým způsobem.

Nejznámější bohyní rodinného krbu je bezpochyby řecká Hestia. Její jméno znamená krb nebo oltář a můžeme ji vnímat jako personifikaci tepla domova. Byla natolik důležitou bohyní, že dostávala první část všech obětin a první i poslední úlitbu vína. Většina z nás doma krb nemá a pokud ano, obvykle na něm nevaříme. Moderním sídlem Hestie se tedy může stát sporák a trouba, případně i mikrovlnka nebo remoska, pokud nic jiného nemáme k dispozici. Jako obětinu jí můžeme darovat sousto jídla, kus koláče nebo první lok z právě otevřené lahve.

Římským protějškem Hestie je bohyně Vesta, která taktéž zosobňovala domácí i veřejný krb a spojovala tak svým teplem dohromady nejen rodiny, ale i římský lid do podoby rozšířené rodiny. I my můžeme považovat kuchyň za místo, které nás spojuje s našimi blízkými a (magicky) pracovat na tom, aby naše kuchyň a jídelna lidi sbližovala.

Dále můžete jmenovat římskou Fortunu, který byla zodpovědná za přízeň nebo naopak nepřízeň štěstěny. Jedním z jejích atributů je roh hojnosti, který symbolizuje dostatek zdrojů a potravin. Moderním rohem hojnosti mohou být třeba ovocné mísy, spižírna či lednice.

Bohyní, která má otěže domácnosti pevně v rukou, zatímco si zachovává i svou pozici královny bohů a mocné vědmy je severská bohyně Frigg. Ta je mj. bohyní manželství a mateřství a jedním z jejích symbolů je klíč od domu či spižírny, který reprezentuje ženskou autoritu a moc, kterou má nad domácností a jejími členy. Připadají-li vám předcházející bohyně až příliš domácké, tak Frigg by vám mohla být bližší.

Dalšími královnami pantheonů, které můžeme spojit s domácností, jsou i řecká bohyně Héra a římská Juno.

V neposlední řadě můžeme jmenovat irskou bohyni Brigid, která má pod patronátem kromě kovářství, plodnosti a básnictví také domácnost a oheň v domácím krbu.
Pracujete ve své praxi s božstvy a jestliže ano, máte nějaké domácí či kuchyňské oltáře? Pokud ano, podělte se s námi do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

JantarJantar

Jantar sice není minerál, ale zkamenělá pryskyřice z pravěkých borovic, nicméně jeho využití v léčitelství a magické práci je podobné jako u kamenů, a tak navzdory jeho původu často bývá