Bříza

Tento strom (Betula spp, angl. Birch) patří mezi symboly jara – stejně jako řada dalších.
Bříza bývá nazvána jarní Matkou lesa.

Jakkoli se zdá bříza éterická, plná života, jemná a láskyplná, je to také bříza, která si podává ruku se smrtí.
Při kontaktu s břízou můžete dostat nečekané dary – ale také potkat stíny mrtvých. Její umění nelze brát na lehkou váhu.

Tento strom můžeme najít prakticky ve všech evropských legendách. I známá Baba Jaga má podle pověsti žít v březovém lese ve svém domě na pohyblivých nohách a s pomocí březového koštěte zametat své stopy.

Zvykem některých kultur je křížit prsty kdykoli projdeme kolem břízy a zamezit tak případnému neštěstí.
Jak jsme si uvedli výše, bříza je strom spojený se smrtí. A to především kvůli své bílé barvě. Tradičně totiž bílá barva zosobňovala smrt, smutek a truchlení. Barva černá byla těmito atributy obdařena až církví.
Bříza je ale také stromem vysoce ochranným. Níže uvádím přehled z několika různých evropských tradic.
Zasazení břízy u vchodových dveří zamezilo vstupu čarodějnice.

Bříza se nikdy nesměla dotýkat stavení, přineslo by to smůlu všem obyvatelům.
Nošení březových větviček odvrátilo zlé oko.

Nemocné dítě se pokládalo do kolébky vysypané sušenými březovými listy pro rychlejší uzdravení.
Bříza je velmi důležitá i v lidovém léčitelství. Odvary jsou vhodné na revma, jarní březová míza čistí krev i tělo, drcené listy se přikládají na rány, nálev se užívá při bolestech hlavy.
Tento strom nese velmi silnou ženskou energii. Zejména na jaře je tato síla velmi patrná, a právě v tomto období můžeme navázat s břízou vztah.

Může vám umožnit odpoutat se od vnějšího fyzického světa a pomoci vstoupit do jiných říší a světů. Jako vždy ale musím připomenout – nepřeceňujte své schopnosti.
TIP na ochranný věnec nebo kříž:

Pro ochranu obydlí si můžete vyrobit jednoduchý amulet. Z větviček buď spletete věneček nebo z pevnějších větviček vyrobíte kříž. Následně proplete a ozdobíte větvičkami jeřábu (ideální čas pro tento rituál je tedy spíše na podzim, jakmile se objeví červené bobule jeřábu). Takovýto amulet by měl viset u každých dveří do domu či bytu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související