Dědek Domovík

Dědek Domovík neboli Dědek Hospodáříček či Domovoj je ochránce domova, s nímž se setkáváme ve slovanském folklóru a mytologii.

Je to drobný starý mužíček s šedivými střapatými vlasy a dlouhým plnovousem. Bývá oblečen v ošuntělém oděvu, který připomíná typické odění venkovana z dřívějších dob.

Jako mnoho jiných duchů i Domovík umí měnit svou podobu, a tak se může objevit nejen coby bytost podobná skřítkovi, ale třeba i jako kočka, pes, žába, pták, krysa nebo dokonce had.

Jelikož se jedná o plaché stvoření, většinou ho budete schopni odhalit pouze díky zvukům, které vydává, když se prochází po domě nebo šramotí mezi vašimi věcmi. Většina lidí ho nedokáže spatřit vůbec, ale jelikož má Domovík rád malé děti a domácí zvířata, často se jim ukazuje a s dětmi si i rád hraje. Pokud tedy uvidíte, jak si vaše dítě s někým povídá nebo se směje něčemu, co vy nevidíte, může si zrovna povídat s domácím duchem.

Pokud máte štěstí nebo jste obdařeni schopností vidět duchy, můžete se vám Domovík ukázat v podobě, která vám bude povědomá. Možná vám bude připomínat někoho z vaší rodiny nebo bude mít rysy, jež se dědí ve vaší rodinné linii. Domovík je totiž bytost spojená s vašimi předky, zejména těmi mužskými.
Za starých časů bydleli tito domácí duchové za pecí nebo v blízkosti ohniště. Dnes se mohou ukrývat na jakémkoliv tichém a odlehlém místě ve vaší domácnosti – například v podkroví, ve sklepě nebo prostě někde, kde budou v klidu a bezpečí.

Pokud si chcete s Domovíkem vybudovat dobrý vztah, je třeba pamatovat na základní pravidlo, jež platí pro všechny duchy bez výjimky. Musíte mu projevit úctu a respekt. Myslete tedy na své dobré vychování a oslovujte ho jako pána domu, nebo pokud chcete poukázat na vaši rodinnou spřízněnost, můžete mu říkat dědečku.

Zanedbávaný nebo nerespektovaný Domovík dá rodině vědět o své nelibosti. Na protest proti špatnému zacházení schovává věci, bouchá dveřmi, způsobuje poškození domácího vybavení nebo dokonce převrací a přemísťuje nábytek.

Může to zajít tak daleko, že vás váš Domovík nadobro opustí. S ním odejde i ochrana, kterou vašemu domovu dávají předkové.

Milovaný a vážený Domovík je naopak požehnáním pro vaši domácnost a rodinu. Chrání před požárem či zloději a umí se vypořádat s nezvanými duchy, kteří by vám mohli škodit.

Dobré vztahy s dědečkem Domovíkem utužují obětiny, kterými je zejména jídlo. Nemusí se jednat o nic velkého ani složitého, naopak, váš příbuzenský vztah a to, že je domácí duch členem rodiny, dáte nejlépe najevo, když se budete dělit o pokrmy, které sami jíte. Stačí lžička či malé sousto, Domovík je drobný duch a nesní toho mnoho. Jídlo mu servírujte na speciálním talířku nebo mističce, která patří jen jemu. Můžete ji uchovávat mezi ostatním nádobím, které používají členové rodiny – opět tím dáte najevo, že domácí duch je jedním z vás.

Pokud budete Domovíkovi nabízet jídlo, dávejte mu ho vždy na jedno místo. Tím může být váš oltář, ale klidně i nějaké malé příjemné místečko, kde by se dědeček mohl cítit dobře, například na poličce v knihovně nebo v blízkosti sporáku či trouby. Máte-li to štěstí, že máte krb, je nejlepším místem právě krbová římsa.

Jestliže u vás Domovík ještě nebydlí (nebo jste o něj kvůli špatnému chování přišli), můžete ho zkusit pozvat a poprosit, aby se k vám nastěhoval. Stejně tak, když se budete stěhovat vy, je dobrým zvykem vzít vašeho Domovíka s sebou, aby vás mohl chránit i v novém domově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související