Duchové kuchyně a domácnosti

V minulých článcích jsme se dotkli tématu nehmotných obyvatel našich domovů. Dnes se od bohů přesuneme k tzv. menším bytostem. Domácí duchové bydlívali tradičně poblíž krbu, v moderních domácnostech je tak nejpravděpodobněji najdeme v blízkosti sporáku a trouby. Může jít o místní duchy, stejně jako o naše předky, kteří se stali strážnými duchy našeho rodu nebo obydlí.

Domácí duchové a skřítci mají různé podoby a jména. Často jde o malé, staré mužíčky, ale najdeme mezi nimi i hada hospodáříčka. Známe je pod jmény domovoj, děd nebo božíček. A obzvlášť v posledních letech se těší velké pozornosti skandinávští skřítci, které známe pod jmény Nisse nebo Tomte.
Domácí duchové a skřítci jsou spojení s (ne)pořádkem v domácnosti a (ne)štěstím a prosperitou rodiny. Pokud budou spokojení, je pravděpodobné, že i vám se bude žít mnohem lépe. Kvůli svému spojení s našimi vlastními předky a lokálními duchy jsou lidem blíž, než bohové a práce s nimi může tedy nést jistější a rychlejší výsledky, obzvlášť v oblasti ochrany domova a hojnosti.

Těmto duchům bývalo zvykem přinášet obětiny, často v podobě kaše, mléka či části našeho vlastního jídla, a to obzvlášť o svátcích. Nepohrdnou ale ani alkoholem či kávou. Obětinky je možné nechat přes noc na sporáku, v blízkosti dřezu, na kuchyňském stole, u krbu či na oltáři. Jen dbejte na to, aby se do nich místo duchů nepustilo domácí zvířectvo, děti či partner.

Pokud chcete s domácími duchy pracovat, začněte jim věnovat pozornost. Mluvte na ně, zdravte je, když odcházíte a přicházíte do vašeho domu, přejte jim dobrou noc a dobré ráno, děkujte jim za klid a pohodu, plnou spíž i dobře vykynuté těsto. Nezapomínejte ani na zmíněné obětinky. Nemusí jít o nic velkého. Kousek právě upečeného koláče či chleba, hrnek kávy nebo sklenka vína, až si budete nalévat tu svou budou bohatě stačit.

Domácí duchy můžeme prosit o požehnání a pomoc, nebo alespoň o to, aby nám neškodili. Cílem našeho snažení by měl být oboustranně prospěšný a výhodný vztah. Pokud se bude bydlet dobře jim, bude se dobře bydlet i nám, a naopak.

Pracujete ve své praxi s domácími duchy či skřítky? Napište nám do komentářů. 📷⬇️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Luna radíLuna radí

V pátek v 8:41 vstupuje Měsíc do Panny. Pod výkonnou a příliš kritickou Lunou v Panně snižte nároky k sobě i okolí. Raději své blízké chvalte, ať zvednete jejich sebevědomí.