Heřmánek

Další letní bylinou je HEŘMÁNEK (Matricaria chamomilla).

Tradičně byl heřmánek spojován se Sluncem, už staří Egypťané zasvětili rostlinu jako posvátnou bohu Ra. Sladkou vůni používal tento národ jako parfém.

Jako takový lze heřmánek použít při kouzlech a rituálech na počest Slunce, k přilákání štěstí i k obyčejné ochraně před hmyzem.

Samozřejmě i evropské národy poznaly, že heřmánek má jedinečné léčivé schopnosti, a také spojovali jeho květy se Sluncem. Římané používali voňavou květinu jako kadidlo k uctění různých božstev. Pro Anglosasy byl heřmánek jednou z bylin v tzv. Kouzlu devíti bylin, léčivém zaříkadlu z počátku středověku.
Díky svým léčivým schopnostem se heřmánek často používá v léčebných kouzlech a rituálech, stejně jako v ochranných rituálech.

Může být nasypán kolem vašeho domova, aby chránil před škůdci všeho druhu i nežádoucími návštěvníky. Nálev lze také použít k mytí dveří, oken a prahů.

Navíc jeho povaha a přirozené léčitelské schopnosti ukazují na jeho využitelnost při lámání či odstraňování malevolentních kouzel.

Je také spojován s hojností. Usušené okvětní lístky lze mít v peněžence nebo ve speciálním váčku v kabelce.

Může se pálit nebo pít pro podporu spánku a meditace.
V lidovém léčitelství je heřmánek používán k léčbě nekonečného seznamu nemocí a stavů. Funguje jako uvolňovač a uklidňovač. Díky svým protizánětlivým vlastnostem působí dobře při léčbě různých zánětů. Zevně může snížit otoky.

Pozor však na možnou alergii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související