Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Oblíbená bylinka letního času, to je měsíček (Calendula officinalis).
Historicky se měsíček používal jako barvivo na látku, a to ve starověkém Řecku, Egyptě a Indii. Byl ceněn i jako přísada do kosmetiky nebo k ochucení jídel. Své postavení měl i v lidovém léčitelství.

Jako takový je měsíček hluboce spojen s léčením a ochranou. Je propojen se Sluncem a ohněm a můžeme jej proto využít v kouzlech pro odstranění nemocí a nežádoucích negativních energií. Zároveň vyživuje tělo během léčebných a očistných rituálů.

Měsíček napomáhá vytvořit štít proti smůle, negativním energiím a zlým úmyslům lidí. Girlandy z měsíčku se někdy zavěšovaly na kliky dveří, aby chránily rodinu uvnitř, nebo byly rozházené pod postelí, aby chránily před zloději a entitami, když rodina spala.

Měsíček je také spojován s láskou a štěstím. Často byl zakomponován do květinových korun, které se vkládají do vlasů během léta (slunovrat, svatojánská noc, dožínky). V některých případech se věřilo, že umístění měsíčku pod polštář nebo postel může také vyvolat prorocké sny o budoucím milenci.
Některé tradice měsíček využívají k rozptýlení iluzí a vynesení pravdy na světlo.
Pokud je nasbírán o svatojánské noci, jeho síla se zdvojnásobí.

V lidovém léčitelství je znám pro své hojivé účinky při léčbě kožních problémů. Používá se k hojení mírných kožních infekcí, řezných ran, modřin, kousnutí hmyzem, vředů, podvrtnutí, opaření a popálenin. Vnitřně jej lze užívat ke zklidnění žaludečních vředů a trávicích zánětů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

TopasTopas

Topas je čirý minerál, který se vlivem prostředí může zabarvit do modra, růžova, žluta či oranžova. Jednotlivé barvy mají svá specifika, ale obecně je topas kámen, který umí nasměrovat energii