MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
Oblíbená bylinka letního času, to je měsíček (Calendula officinalis).
Historicky se měsíček používal jako barvivo na látku, a to ve starověkém Řecku, Egyptě a Indii. Byl ceněn i jako přísada do kosmetiky nebo k ochucení jídel. Své postavení měl i v lidovém léčitelství.
Jako takový je měsíček hluboce spojen s léčením a ochranou. Je propojen se Sluncem a ohněm a můžeme jej proto využít v kouzlech pro odstranění nemocí a nežádoucích negativních energií. Zároveň vyživuje tělo během léčebných a očistných rituálů.
Měsíček napomáhá vytvořit štít proti smůle, negativním energiím a zlým úmyslům lidí. Girlandy z měsíčku se někdy zavěšovaly na kliky dveří, aby chránily rodinu uvnitř, nebo byly rozházené pod postelí, aby chránily před zloději a entitami, když rodina spala.
Měsíček je také spojován s láskou a štěstím. Často byl zakomponován do květinových korun, které se vkládají do vlasů během léta (slunovrat, svatojánská noc, dožínky). V některých případech se věřilo, že umístění měsíčku pod polštář nebo postel může také vyvolat prorocké sny o budoucím milenci.
Některé tradice měsíček využívají k rozptýlení iluzí a vynesení pravdy na světlo.
Pokud je nasbírán o svatojánské noci, jeho síla se zdvojnásobí.
V lidovém léčitelství je znám pro své hojivé účinky při léčbě kožních problémů. Používá se k hojení mírných kožních infekcí, řezných ran, modřin, kousnutí hmyzem, vředů, podvrtnutí, opaření a popálenin. Vnitřně jej lze užívat ke zklidnění žaludečních vředů a trávicích zánětů.