Interpretace znamení

Veverky běhající přes cesty, pavouci ve spíži, opakující se symboly… pohanské a čarodějnické vnímání světa je založené mj. na schopnosti běžnému světu dodat kouzlo, které mu zdánlivě chybí. I proto se usmějeme (či zděsíme), když objevíme runové symboly v rozsypaných propiskách nebo potřetí vidíme krkavce.

Jsou to ale opravdu znamení a pokud ano, jak je interpretovat?
Jak jsme již mnohokrát zdůraznili, magická praxe vyžaduje velkou dávku sebereflexe, racionality a zdravý rozum. Neměli bychom jen lítat v oblacích, potřebujeme i silnou kotvu.

Stejně jako jedna vlaštovka nedělá jaro, není dobré ani vše okolo interpretovat jako znamení. Zvlášť v emocionálně vypjatých situacích máme tendenci vidět poselství bohů za každým stéblem trávy. To, že se většinou o znamení nejedná, nemusím zdůrazňovat.

Pokud tedy zahlédneme něco, co upoutá naši pozornost a napadne nás, že by to mohlo být znamení… měli bychom zůstat u podmiňovacího způsobu a čekat. Akceptujme, že jsme koutkem oka zahlédli zemřelého pradědečka nebo že se v naší čtvrti nečekaně objevil ledňáček. O potvrzení znamení můžeme i požádat, obvykle se pak – pokud jde skutečně o poselství – zopakují, budou se zintenzivňovat nebo se přidají znamení další. Další variantou ověření může být divinace. I zde je ale riziko, že ji budeme interpretovat zaujatě tak, jak se vám zrovna hodí do krámu.

Pokud dojdeme k tomu, že jde o skutečné znamení, leží na nás jeho interpretace. “Bohužel”, stejně jako u snů či zážitků z transů, ani znamení za vás nevyloží nikdo jiný, než my sami. I když existují tisíce seznamů toho, co které zvíře, rostlina a věc znamenají, povětšinou nebudou moc užitečné.

Vaši bohové, předkové, průvodci i vaše podvědomí s vámi mluví VAŠÍM symbolickým jazykem a jediný, kdo ho může interpretovat, jste vy sami. Někdy to jde snadno, někdy hůř. Opět se vrátím k racionalitě, selskému rozumu a sebereflexi. Stejně jako u divinace, i při výkladu znamení je třeba být k sobě brutálně upřímní. Nelakujte věci na růžovo, nezavírejte oči… naopak. Otevřete je, a pak je otevřete ještě jednou.

Teprve potom uvidíte svět takový, jaký je a ne takový, jaký byste ho chtěli mít.

Jak vykládáte znamení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

EchinaceaEchinacea

ECHINACEA (Echinacea purpurea, ang. Echinacea) odvozuje svůj název od řeckého “echinos” což znamená pichlavý nebo ostnatý, což je odkazem na semenný lusk. Lusky se semeny jako takové mohou být použity