Jetel

Nenápadná bylinka (rod Trifolium, angl. Clover) roste snad všude. U nás se vyskytuje nejhojněji jetel bílý a jetel červený.

Je jednou z mála rostlin, které si zachovaly své tradice navzdory času. Všichni známe čtyřlístek pro štěstí.
Jetel je rostlinou štěstí a ochrany. Podle folklóru dokáže odvést zlé čarodějnice. Pro tento rituál je ideální jeho použití ve směsi třezalky, kopru a sporýše.
Čtyřlístky mají moc rozbít jakákoli kouzla.

Vložením čtyřlístku pod polštář můžeme vidět našeho budoucího partnera, toho jediného a pravého.
V některých evropských tradicích je zvykem, aby milenci snědli čtyřlístek společně. Láska mezi nimi se prohloubí a nikdy nedojde újmy.

Velkou moc má mít čtyřlístek nalezený o svatojánské noci. Nesmí být ale vyhledán cíleně, musí k tomu dojít náhodou při sběru bylin.

V lidovém léčitelství využíváme především jetele červeného. Vnitřně hojí plíce a zmírňuje kašel. Protože je znám jako čistič krve, nálevy se dříve používaly i pro léčení rakoviny – a to zejména rakoviny žaludku a prsu.

Pomáhá kontrolovat silnou menstruaci a tlumit menstruační křeče.
Bylinkáři využívají červený jetel i pro zmírnění bolestí nervů, na otoky a vysoký krevní tlak.
Svařením a louhováním květů a listů červeného jetele v sádle vznikne výborná mast na odřeniny a popáleniny.

Z květů jetele můžete vyrobit i výborné víno.
S jetelem lze magicky pracovat zejména v oblasti ochrany. Dá se přidat do váčků nebo amuletů. Pro tuto příležitost se listy sbírají v květnu nebo o svatojánské noci.
Jetel si nezaslouží přehlížet. Je to dar hojnosti, radosti, ochrany i štěstí všem.
Nositel požehnání a světla v temných dobách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Amyris a bergamotAmyris a bergamot

ESENCIÁLNÍ OLEJE I. Amyris (Amyris balsamifera)Nejčastěji se můžete o amyrisu dočíst, že je levnější náhražkou za santalové dřevo. Má velmi podobné tóny, tedy dřevitě – balsamické, a stejné fixační vlastnosti.

JavorJavor

JAVOR (Acer spp., angl. Maple tree) není v magické praxi moc často skloňován. V některých tradicích je ale tento strom považován za matku lesa. Na jaře mladá a divoká, na

Luna radíLuna radí

V pondělí ráno vstanete příjemně naladěni díky vstřícnému Neptunu. Po poledni pro své aktivity využijte přízeň Pluta, který přináší šťastné okolnosti. Odpoledne se nedejte otrávit negativitou Saturnu.Od podvečera se těšte