Kapradiny

Protože se blíží svatojánská noc, ke které se váže hledání tzv. zlatého kapradí, podíváme se dnes právě na tuto rostlinu.

Kapradiny (Polypodiopsida) zahrnují velké množství druhů, pro magické využití je však nerozlišujeme.
Ve folklóru mnoha národů je rozšířeno povědomí o semenech kapradí, která nám mají zajistit neviditelnost. Největší problém této legendy je však v tom, že kapradiny semena či květy nevytvářejí, rozmnožují se tzv. sporami.

Nicméně semeno kapradí je opravdu zmiňováno v mnoha tradicích, takže se můžeme domnívat, že by mohlo jít o výtrusy či případně o jinou speciální část.

Takováto semena bylo navíc nutné sbírat pouze v některých dnech, kdy se proměnila na zlatá, nebo kdy vyrůstala z modrých či červených květů.

Některé zdroje uvádějí, že nejvhodnější je využít kapraď samec (Dryopterix filixmas) nebo vratičku měsíční (Botrychium lunaria).

O letním slunovratu sbíráme rozvinuté listy, které se následně suší a pověsí buď doma nebo se přidávají do váčků pro štěstí.

Kapradí je rostlinou silně ochrannou a jestliže jej spálíme doma jako kadidlo, pak vytvoří pevnou ochrannou stěnu. Naopak venku by takové rituální spálení přivolávalo déšť.
Výše uvedené platí pro kapraď samce, práce s vratičkou u nás není moc rozšířena, nicméně některé národy věřily, že má moc nad železem a dokonce umí sundat podkovy z kopyt koně, pokud kůň šlápne na daný list.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

TymiánTymián

TYMIÁN (Thymus vulgaris, angl. Thyme) je oblíbenou bylinkou nejen v magii, ale také v kuchyni.V historii má pověst léčitele a ochránce. Během starověku se věřilo, že vás dokáže zachránit dokonce

Rohatý bůhRohatý bůh

Každý praktikující byl měl postupně získávat přístup k tajemným a neuchopitelným silám skrze kontakt se starými duchy. Tedy dostat se do vzájemného a hlubokého kontaktu s entitami pradávnými a mocnými.Mimo

KávaKáva

Někteří považují kávu za bylinu Země a začleňují ji do rituálů vážících se k tomuto elementu.Jeho vůně nese kořeněnou zemitost, ale přes to všechno jde o bylinu spojenou s Marsem.