Kapradiny

Protože se blíží svatojánská noc, ke které se váže hledání tzv. zlatého kapradí, podíváme se dnes právě na tuto rostlinu.

Kapradiny (Polypodiopsida) zahrnují velké množství druhů, pro magické využití je však nerozlišujeme.
Ve folklóru mnoha národů je rozšířeno povědomí o semenech kapradí, která nám mají zajistit neviditelnost. Největší problém této legendy je však v tom, že kapradiny semena či květy nevytvářejí, rozmnožují se tzv. sporami.

Nicméně semeno kapradí je opravdu zmiňováno v mnoha tradicích, takže se můžeme domnívat, že by mohlo jít o výtrusy či případně o jinou speciální část.

Takováto semena bylo navíc nutné sbírat pouze v některých dnech, kdy se proměnila na zlatá, nebo kdy vyrůstala z modrých či červených květů.

Některé zdroje uvádějí, že nejvhodnější je využít kapraď samec (Dryopterix filixmas) nebo vratičku měsíční (Botrychium lunaria).

O letním slunovratu sbíráme rozvinuté listy, které se následně suší a pověsí buď doma nebo se přidávají do váčků pro štěstí.

Kapradí je rostlinou silně ochrannou a jestliže jej spálíme doma jako kadidlo, pak vytvoří pevnou ochrannou stěnu. Naopak venku by takové rituální spálení přivolávalo déšť.
Výše uvedené platí pro kapraď samce, práce s vratičkou u nás není moc rozšířena, nicméně některé národy věřily, že má moc nad železem a dokonce umí sundat podkovy z kopyt koně, pokud kůň šlápne na daný list.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta MěsícKarta Měsíc

Se symbolikou Měsíce jsme se ve Velké Arkáně už několikrát setkali. Jenže zatímco například na kartě Velekněžky nebo Vozu nám ukazuje moc a sílu našeho podvědomí, na samotné kartě Měsíce