Kotlík je atributem často spojovaným s čarodějnicemi a čarodějnictvím. Má to svůj oprávněný důvod, protože tato praktická zaoblená nádoba určená původně na přípravu pokrmů (zejména různých vývarů, dušených jídel a podobně) je skutečně oblíbenou pomůckou těch, co se věnují magii.
Koneckonců, kotlík se objevuje i v mnoha mýtech a je nedílně spojený například s bohyní Cerridwen.
Moderní směry jako Wicca ho často pro jeho tvar a schopnost uchovávat věci připodobňují k děloze a přisuzují mu spojení s trojnou bohyní, odkazujíc na tři nožky, na nichž kotlík stojí. Tento tvar a způsob ukotvení však spíš bude mít praktický a pragmatický význam, a my, v tradiční cestě, se můžeme od „ženského“ vnímání kotlíku směle oprostit a brát ho spíše coby multifunkční nástroj, který v sobě zahrnuje funkce čistě praktické, spirituální, divinační i magické.
V naší praxi kotlík můžeme použít několika způsoby. V první řadě je nádobou. Uchováváme v ní věci, které nechceme dávat na odiv zvědavým očím.
Je také pomůckou na vaření, a to nejen lektvarů a bylinných směsí, ale čehokoliv, co potřebuje přejít procesem varu.
Lze ho použít jako vykuřovadlo a má tedy i funkci očistnou.
Hodit se může při práci s živlem ohně (samozřejmě pokud používáme tradiční kovový kotlík, jinak bychom si koledovali o požár) a pracujeme-li s měsíční vodou, máme po ruce kotlík, kde ji můžeme připravit a uchovat.
Kotlík může být součástí našeho oltáře, nebo v případě potřeby, ho může zcela zastoupit (například v přírodě, na cestách nebo tam, kde nemáme prostor pro tradiční oltář).
Kotlík má svoje použití i v divinaci, například v tasseomancii (věštění čajových lístků) či věštění z vosku, ale můžeme z něj věštit přímo, například když ho naplníme vodou a použijeme její hladinu coby zrcadlo, přes nějž se napojíme na zdroj divinace.
V neposlední řadě kotlík slouží přímo jako součást nespočtu kouzel a rituálů. A aby tohle povídání nezůstalo jen v teoretické rovině, tady máte jedno z nich:
Ke kouzlu potřebujeme pět mincí, čajovou svíčku, vodu (dostatek, aby naplnila kotlík zhruba do třetiny), čajovou lžičku bazalky, čajovou lžičku skořice a čajovou lžičku nového koření.
Ideální dobou na provedení je čas od novu až do úplňku.
Položte mince na dno kotlíku a uspořádejte je do tvaru hvězdy. Zalijte vodou a přidejte byliny. Jemně zamíchejte po směru hodinových ručiček. Zapalte svíčku a opatrně ji umístěte tak, aby plavala na hladině. Ve své mysli zhmotňujte záměr, tedy hojnost, bohatství a dostatek.
Nechte svíčku zcela dohořet a potom směs vody a koření vylijte na práh vašeho příbytku. Mince položte na oltář, nebo (nemáte-li oltář) na nějaké místo, kde je budete mít na očích.
Autor obrázku: Jason Engle
Kotlík
