Kuchyňský oltář

Dnes se vrátíme k tématu posvátného kuchyňského prostoru, k jehož vytvoření a udržení může pomoci kuchyňský oltář. Jeho prostřednictvím můžeme uctít domácí duchy, předky a bohy domácnosti a rodinného krbu. Je ale také místem uctění sebe sama, vlastní práce a blízkých, pro které v kuchyni připravujete jídlo.

Na oltáři mohou být reprezentace božstev a duchů, miska na obětiny, drahé kameny, rostliny, reprezentace živlů, ale také také fotografie rodiny a předků. S kuchyní a jídlem bývá nejčastěji spojena soudržnost rodiny, předkové, ochrana a hmotné zabezpečení, na oltář proto můžete umístit například svíčky, sáčky, misky nebo panenky s těmito kouzly.

Pokud nemáte vhodný prostor, máte zvířata či malé děti nebo nechcete, aby někdo o vaší praxi věděl, oltář může být mnohem méně nápadný. Vytvořte nebo kupte dekoraci, která bude reprezentovat to, co pro vás kuchyňská magie znamená. Dekorací může být čarodějnická koule, věnec, květiny, obraz nebo roh hojnosti. Dokonce si můžete nějaké malé atributy svého řemesla vložit do malé krabičky, kterou schováte v zadním hrníčku, a vytáhnete ji jen tehdy, když budete bezpečně sami.

A pokud ani to není možné, nevadí. Celá kuchyň může být vaším oltářem. Pečujte o ni, komunikujte v ní s bytostmi, vzývejte je, čarujte, studujte, vařte, pečte a vyplňte prostor svou energií. I bez toho, aby byla vidět jedna jediná “čarodějnická věc”, vy budete vědět, že jste ve svém posvátném prostoru.

To ostatní platí pro celý byt či dům. Pokud nechcete nebo nemůžete mít vystavené atributy řemesla, hýčkejte si svůj oltář v sobě a posvěťte tak vše, co je okolo vás. Čarodějnické pomůcky a dekorace jsou krásné, ale je to pouze doplněk vaší praxe, na kterém nic nestojí a nic s ním nepadá.

Tento přístup má další výhodu. Pokud nepotřebujete vnější reprezentace, můžete čarovat kdekoli, kdykoli a za pomoci čehokoli nebo i bez pomůcek. Při základní čarodějnické práci ve vlastním bytě, která nevyžaduje zvýšená bezpečnostní opatření, navíc nebudete muset vytvářet další ochrany. Vy totiž ve svém posvátném prostoru už jste.

Máte svůj kuchyňský (či jiný) oltář a jak vnímáte posvátnost svého prostoru a sebe sama? Podělte se s námi do komentářů. 📷⬇️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související