Levandule lékařská

Levandule je aromatický vytrvalý vždyzelený polokeř, který dorůstá do výšky 45–75 cm. Říká se jí také devandula, dulenka, lavandula, špikrnát anebo špikanard. Barva pěstovaných odrůd levandule je proměnlivá, od bílé přes mnoho odstínů růžové až po sytě modrofialovou.

Květy se sbírají těsně před rozkvětem, od června do října. Suší se rozprostřené v tenké vrstvě na sítě, nebo se zavěšují v malých svazcích. Listy se sbírají podle potřeby.

Když se podíváme trochu do historie, rodové jméno ,,Lavandula“ pochází z latinského slova ,,lavare“ a znamená ,,mýti se“. Řekové a Římané přidávali levanduli jako přísadu do koupele pro vůni i pro léčitelské vlastnosti. Levandule byla zasvěcená řecké bohyni Hekaté, její dceři Médeie a bohyni Kirké, a používala se proti uhranutí.

Ve 13. a 14. století se levandule hojně pěstovala v klášterních zahradách pro léčivé vlastnosti. Rukavičkáři z

Grasse, kteří nešetřili levandulovým olejem pro navonění kůží, byli údajně jen zřídka postiženi morem.

Proto lidé začali nosit voničky z levandule, aby se chránili před touto nemocí. Ve středověku byla levandule velmi oblíbenou bylinkou. Dávala se do skříní s prádlem, aby odpuzovala moly a mouchy, a levandulový extrakt se všeobecně používal k zakrytí pachů v domácnosti i zápachu z ulic. Levanduli nosili i často prostitutky, protože věřily, že zvyšuje mužskou sexuální touhu. Za druhé světové války se používaly tampóny napuštěné levandulovým olejem jako antiseptikum na rány.

Lidové pověry:
☑️Nošení levandule nebo vdechování její vůně umožní člověku vidět strašidla.
☑️Žena, která nosí snítku levandule spolu se snítkou rozmarýnu, si údajně zachová svou cudnost.
☑️Vonička z levandule se dávala často novomanželskému páru, aby jim přinesla šťastnou budoucnost.
☑️Levandulí zapálenou v místnosti, kde se právě narodilo dítě, vítali novorozence na svět.
☑️Sušené květy levandule poházené kolem domu přinesou klid a pohodu.

Léčivé vlastnosti:

Nálev z květů pomáhá při bolestech hlavy, depresi, nervové slabosti, vyčerpanosti, poruchám trávení, stresu, závratích, zápachu z úst, žaludeční nevolnosti, nadýmání a kolice. Může se také použít jako všeobecné tonikum, a pomáhá i při dýchacích potížích, zánětu mandlí, nachlazení, chřipce a vysoké teplotě. Vhodný je i jako ústní voda při zánětu sliznic.

Použití v magii:

Levandule je mocná magická bylina, která při meditaci pročišťuje, rozjasňuje mysl a přináší klid a mír.

Zapálení levandule vnáší harmonii na shromáždění, do rituálů i domovů. Levandule v kadidle slouží k prozkoumání živlu vzduchu, rozvíjí intelekt a sílu logického myšlení. Vhazuje se do ohně při letním slunovratu jako oběť odcházející části roku, protože je jednou z posvátných rostlin letního slunovratu.

Levandule se také v pohanském kultu spojuje s podsvětím a slouží při uctívání boha podsvětí Cernunna a bohyně v aspektu Stařeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Hloh obecnýHloh obecný

Mezi další milované keře či stromy patří hloh.Hloh obecný (Crataegus laevigata, angl. Hawthorn) najdeme také pod lidovými názvy hložek, pluháč, bohyně nebo loch. K využití máme květy, listy, plody a