Litha v kouzelné kuchyni

Letní slunovrat nastává v čase nejdelšího dne a nejkratší noci. Přestože nás nejteplejší dny teprve čekají, slunce již tento rok víc zářit nebude. Dostaňte proto jeho zářivost i na talíře, abyste v sobě zažehli světlo, které bude vaší pochodní v čase temnoty.

Příroda se začíná plnit ovocem a právě sladká chuť ovoce a medu je pro tento svátek tak typická. Sbírejte lesní plody, rybíz a letní jablka. Jezte je čerstvé či upečte koláč.

Ze sklizeného ovoce a zeleniny si připravte salát, kterým uctíte přírodu za její bohatství a přilákáte hojnost do svého života. Umixujte si studenou letní polévku z místních plodin i exotických plodů. Může to být melounová polévka či okurková polévka s mátou.

Pro uctění slunce a ohně můžete připravit pokrmy z grilu a pálivá jídla, která symbolicky povzbudí slunce stejně, jako slunovratové ohně. Ugrilujte si steaky, připravte jalapeno burgery nebo nakrájejte na gril zeleninu.

Protipólem pálivých, grilovaných či sladkých a ovocných jídel může být pramenitá voda, která dodá tolik potřebné osvěžení. Abyste vodě dodali slunovratové energie, přidejte do ní byliny, ovoce či zeleninu, které sklidíte nebo nakoupíte u místních farmářů.

Svatojánská noc je obdobím zvýšené aktivity malého lidu. Tito “dobří sousedé” mohou být zlomyslní a zlí, stejně jako hodní jako pohádková víla. Chovejte je proto v úctě a zanechte jim obětiny. Ideálně v podobě mléka, ovoce a medu. Pokud byste se rádi ochránili před nezvanými návštěvníky z Jinosvětů, upečte rozmarýnové sušenky. Pokud chcete naopak komunikaci s říší víl podpořit, připravte nápoje či pokrmy z bezu.

Letní slunovrat je ideálním časem pro sběr bylin. Můžete je rovnou zapéct do chlebů nebo si připravte bylinková másla, oleje či octy. I zlatavá skořice je slunečním kořením, upečte třeba skořicové šneky, které svým tvarem připomínají sluneční kotouč. Pokud máte raději slané, udělejte si kanapky ze zamotaných tortil nebo salát caprese.

Namíchejte si jahodové víno či sangrii. Slunce si můžete připomenout citrusovými nápoji, ale najdete ho i v květech heřmánku, které vám navíc přinesou klid a harmonii.

Jaké máte plány na slunovratové oslavy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

NarcisNarcis

Ačkoli je NARCIS jarní rostlinou, nějak se mi dostal do seznamu až nyní. To ale vůbec nevadí, studium rostlin je nekonečná práce, tak pojďme na to. Rod narcisů ( Narcissus,

Luna radíLuna radí

Za snivé, chápavé a unikavé Luny v Rybách popusťte uzdu fantazii a toulejte se v přírodě a parcích. Povídejte si se stromy. Vodu v jezírkách, řekách a potůčkách nechte odnést

Svátky v březnuSvátky v březnu

Průběh roku je pro každou čarodějku velmi důležitý, protože v něm probíhá samostatný koloběh života a umírání, ve kterém se tvář velké bohyně projevuje obzvlášť zřetelně. Je velmi důležité, aby