MAGICKÉ TIPY NA SVÁTEK OSTARA

V období kolem jarní rovnodennosti slavíme pohanský svátek Ostara.

Ostara či Eostré, je bohyně jara, zelené země a plodnosti. Jejími symboly jsou vejce a králík.
V přírodě začnou slepice snášet vajíčka, když je dvanáct nebo více hodin denního světla. Na počátku jara se tedy naši předci mohli spoléhat na sběr čerstvých vajec. Ta se stala symbolem znovuzrození v přírodním cyklu.

Spojitost králíka (zajíce), zvířete, které je typické četným potomstvem, s plodností, je také zjevné.
Staré oslavy návratu světla, nového života a znovuzrození přírody později převzali křesťané, kteří na oslavu znovuzrození Krista, Velikonoce, dokonce využili původní pohanskou symboliku. A tak dodnes na Velikonce barvíme vajíčka a chodí k nám velikonoční zajíc. Anglický název pro Velikonoce – Easter, má ostatně k Eostré hodně blízko.

A jak tento svátek můžeme slavit? Třeba tak, že si ve společnosti lidí, které máme rádi, dáme dobré červené víno (symbolizuje krev a plodnost) a čerstvý chléb. Ti, kdo nemají možnost zapálit doma ohně, mohou použít svíčky. Buď v červené a zelené barvě, jako připomínku obnovující se přírody, nebo se můžeme zaměřit na symboliku rovnodennosti a zapálit černou svíci, připomínající temnou část roku, která nyní končí, a bílou svíci, kterou vítáme dny, kdy světlo převažuje nad tmou.

Kdo za sebou nemá důkladný jarní úklid z Imbolce, může k očistě svého domova využít právě Ostaru. Je ideální čas vymést z příbytku poslední zbytky zimy a s nimi se zbavit i toho, co už dosloužilo nebo nemá ve vašem životě místo. Můžete použít i některé z tipů na magickou očistu, které jsme s vámi sdíleli v uplynulých týdnech.

Na praktické úrovni můžete vyhodit či odložit staré oblečení nebo nefunkční věci, na úrovni symbolické můžete pustit zatuchlé emoce, neplodné projekty nebo nenaplňující vztahy.

Stejně jako na Velikonoce můžete barvit vajíčka.

Ta se mohou stát symbolem vašich nových projektů, přání a vizí do budoucího období.
Vajíčko můžete ozdobit symboly, sigily, runami či jinými znaky, které představují to, co si přejete, aby se zrodilo v čase nadcházejícího jara.

Dle chuti a nálady pak takto ozdobené vejce můžete prostě sníst (a doslova vnitřně se propojit s energií svého přání), nebo ho zasadit do země a nechat tak svoje přání klíčit a růst. Možností také je položit svou „kraslici přání“ na oltář, kde vám bude připomínat to, o co usilujete.

Svá přání můžete také zasadit v podobě semínek, například do květináče nebo na zahrádku. Přidejte do hlíny lísteček, kde svůj záměr popíšete. Pokud toužíte po hojnosti, můžete spolu se semínky zasadit také pár zlatých mincí. A toužíte-li po lásce, lze použít například růženín nebo jakýkoliv drobný předmět ve tvaru srdce.

Buďte hraví a kreativní. Nalaďte se na svěží energii přírody a užijte si přicházející jaro!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

VrbaVrba

Vrba (Salix spp., angl. Willow) je jedním ze stromů, které patří mezi symboly jara a plodnosti.Každý den roste neviditelnou silou, mladé proutky se svíjí jako hadí mláďata. Vrba je léčitelkou