Mák

Rod máků (Papaver) se vyznačuje mnoha krásně kvetoucími druhy.

Květ máku má dlouhou historii v mnoha kulturách. Ve Velké Británii je znám jako vzpomínka na ty, kteří zemřeli v boji a tato tradice se vidí čím dál častěji i u nás nebo v jiných zemích. Stalo se tak po první světové válce, kdy si mnozí všimli, že na polích a loukách velkých bitev roste velké množství červených máků.

Mák je samozřejmě také znám pro opium, které se z něj získává (mák setý).
Protože má mák sedativní schopnosti, užívalo ho pro podporu klidného a hlubokého spánku, ale stejně tak i pro uvedení do transu při magické práci.

Mák je ale také vhodný pro magii obrannou. V případě, že budete mít pocit, že vás pronásleduje nějaká entita, o kterou nestojíte, pak za sebe hoďte plnou hrst makových semen. Podle tradice bude muset spočítat všechna semena a vás už nikdy nedostihne. Jestliže však nemáte mák, nezoufejte. Pro tyto účely se hodí kterákoli potravina, která se počítá na drobná semena (rýže apod.).

Mák je také využíván v milostné magii, a to zejména v procesu věštění o lásce.
Při sbírání květů máku si ale dejte pozor – pokud vám spadne jediný okvětní lístek, pak je pravděpodobné, že vás tentýž den může zasáhnout blesk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

MorríganMorrígan

Morrígan je irská bohyně spojovaná zejména s rozdmýcháváním bitvy, ale také s osudem a světem mrtvých. Patří k Túatha Dé Danann, lidu bohyně Danu, poslední rase, která obývala Irsko před