IMBOLC V KOUZELNÉ KUCHYNI

Začátkem února se v některých částech Evropy začíná oteplovat a objevují se první rostliny, zatímco jinde země stále odpočívá pod závějemi sněhu. Prodlužování dne a intenzivnější sluneční svit ale všude ukazují, že zima již brzy předá vládu jaru.

Právě slunce je důležitým symbolem tohoto období, který můžeme na naše talíře přenést v podobě žlutých či oranžových potravin, kulatých tvarů nebo pálivých chutí.

Název svátku je odvozený z irského oimelc, což znamená “ovčí mléko” nebo “v břiše”. Obojí se vztahuje k sezóně rození ovcí, která znamená začátek plodného období roku. Ovčí mléko, případně mléko a mléčné produkty obecně, jsou tak dalšími potravinami, které můžeme využít ve svých oslavách.

Palačinkový den (Masopustní úterý) letos připadá až na 21. února, ale protože součástí těsta je mléko a palačinky mají kulatý tvar a nažloutlou barvu slunce, můžeme je jako slavnostní jídlo zařadit už nyní. Ze sladkých náplní se hodí meruňková nebo pomerančová marmeláda, ze slaných například brynza (či jiný sýr) s bylinkami.

K hlavnímu jídlu můžeme uvařit třeba šafránové rizoto s parmazánem, špagety carbonara s pecorinem nebo kuřecí na pomerančích. Z dezertů to může být citronový koláč nebo bublanina s broskvemi.

Pokud byste si raději dali něco k pití, nejjednodušší je sáhnout po heřmánkovém nebo měsíčkovém čaji. Jestli máte rádi mléčné nápoje, pro toto období se hodí zlaté mléko, které má díky kurkumě zářivě žlutou barvu.

V magii jde ze všeho nejvíc o záměr a důvod PROČ věci děláme. Pokud tedy nemáte k dispozici nic víc, než krabicové mléko ze supermarketu a nemáte čas vařit, nevadí. Vezměte svou oblíbenou sklenici, nalijte si mléko, zapalte svíčku a připijte světlu na jeho návrat. Pokud vám přijde mléko málo slavností, zkuste místo něj třeba aperol spritz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta MěsícKarta Měsíc

Se symbolikou Měsíce jsme se ve Velké Arkáně už několikrát setkali. Jenže zatímco například na kartě Velekněžky nebo Vozu nám ukazuje moc a sílu našeho podvědomí, na samotné kartě Měsíce

Svátky v březnuSvátky v březnu

Průběh roku je pro každou čarodějku velmi důležitý, protože v něm probíhá samostatný koloběh života a umírání, ve kterém se tvář velké bohyně projevuje obzvlášť zřetelně. Je velmi důležité, aby

VojtěškaVojtěška

MAGICKÉ BYLINY: VOJTĚŠKA (Medicago sativa, angl. Alfalfa) Vojtěška je běžně rostoucí luštěnina, kterou většina z nás zná jako královnu všech pícnin. Primárně je považována za krmivo pro hospodářská zvířata. Tato