Narcis

Ačkoli je NARCIS jarní rostlinou, nějak se mi dostal do seznamu až nyní. To ale vůbec nevadí, studium rostlin je nekonečná práce, tak pojďme na to.

Rod narcisů ( Narcissus, angl. Daffodil)
patří mezi výrazné symboly jara, díky čemuž jsou symbolem plodnosti a nového života.
Podle řecké mytologie byl Narcis pohledný mladý muž, který byl zahleděný sám do sebe. Když ho lesní nymfa Echo spatřila, hluboce se do něj zamilovala. Jenže Narcis nevnímal nic, jen sám sebe a Echo zemřela. Když Venuše slyšela o osudu nebohé nymfy, zavedla Narcise k řece, aby pohlédl na svůj vlastní odraz. Narcis se do sebe hluboce zamiloval a nechtěl od břehu odejít. Tak dlouho se na sebe díval, až se převrátil a utopil. Na břehu pak vyrašily právě narcisy.

V lidovém folklóru představuje sebestředného milence, nicméně i tak reprezentuje lásku jako takovou. Využíval se dokonce jako afrodiziakum.

Jeho použití v rámci rituálů lásky se tedy přímo nabízí.
Říká se, že nosit narcis blízko svého srdce přitahuje lásku, ale pozor na to, jak bude případná láska uchopena!

Protože narcis je jednou z prvních květin, které kvetou na jaře, má také silné spojení s plodností. Jestliže někdo plánoval počít dítě, pak to byla právě narcis, který patřil do ložnice.
Narcisy jsou také spojovány se štěstím. Vidět první rozkvetlý narcis jara prý přinese velké štěstí. Pro tuto příležitost lze narcis nosit přímo u sebe.

V lidovém léčitelství se narcisy nevyužívají, a to kvůli své toxicitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

JetelJetel

Nenápadná bylinka (rod Trifolium, angl. Clover) roste snad všude. U nás se vyskytuje nejhojněji jetel bílý a jetel červený. Je jednou z mála rostlin, které si zachovaly své tradice navzdory