Pelyněk

Rostlinou dnešního dne je PELYNĚK.

My se podrobněji podíváme na pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris, angl. Mugwort), který by neměl chybět v žádné výbavě bylinkáře, léčitele či praktikanta.
Jeho doménou jsou sny, noc a tajemství.

Ačkoli je pelyněk celkem běžnou bylinou, a v čarodějnické komunitě oblíbenou rostlinou, měli bychom mít na paměti, že rozhodně není “lehkou” bylinou, co se magické práce týče.
Patří do skupiny svatojánských rostlin. Jeho původní název byl “Matka bylina” nebo “Stará žena”, protože nese výraznou ženskou energii.

O svatojánské noci poslouží jako ochrana budeme-li se pohybovat noční přírodou. Můžete si zaplést věneček, který položíte na hlavu nebo zavěsíte na ruku. Tento věneček pak může být spálen ve svatojánském ohni, aby odnesl nemoci, neštěstí a špatné návyky nositele.

Kdo nechce věneček spálit, může jej zavěsit nad vchodové dveře pro ochranu před zbloudilými entitami.
Máte-li strach ze zlého oka, malevolentních kouzel a vůbec negativity namířené proti vám, vytvořte si malý váček, do kterého vložíte sušený pelyněk. Bude vás chránit a přitahovat štěstí.

V léčitelství se využívá při křečích trávicího ústrojí, při průjmu, ale také proti únavě. Může napomoci vyvolat opožděnou menstruaci a usnadňuje porod. Ovšem pozor v těhotenství – pelyněk je abortivní bylinou a může vyvolat fatální krvácení.

Jestliže budete pelyněk užívat vnitřně, začněte vždy na malých dávkách.
Mimo výše uvedené využíváme pelyněk zejména pro práci se sny a podvědomím. Je jednou z bylin, která dokáže navodit trans bezpečně a jednoduše.

Jako součást vykuřovadla pomůže především při věštění a ochraně prostoru.
Zda ale opět pozor – zmiňovala jsem, že nejde o “lehkou” bylinu. Jste-li emocionálně vyčerpaní, v depresích nebo celkově v psychicky nestabilním čase, pelyňku se vyhněte. Dokáže způsobit velmi (opravdu velmi) nepříjemné sny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související