Polej

POLEJ obecná (Mentha pulegium, angl. Pennyroyal) je známá spíše pod názvem máta polej.
I když má s mátou jako takovou mnoho společného, najdeme i několik rozdílů.

Ve starověku se polej využívala především jako kuchyňská bylina.
Ve středověku lidé více zacílili na zdravotní účinky a polej se v kuchyni přestala využívat, neboť do popředí vystoupily její abortivní účinky.

Jde o silný stimulant menstruace a lze ji tedy využít v kouzlech pro povzbuzení menstruace, pro magii krve, ale také jako ochranu před nechtěným těhotenstvím.

Je nutno uvést, že rostlina je toxická a její vnitřní užití patří do rukou zkušeného bylinkáře nebo lékaře. Také práce s esenciálním olejem z máty polej není doporučena začátečníkům.
Nicméně i zmiňovaná toxicita má své plusy, protože ji tak směle můžeme využít v rituálech ochrany. V některých legendách je polej využívána jako štít přes zlým okem.

Snítky poleje často visely v domech, kde bránily vstupu negativních sil a odrážely malevolentní kouzla a nemoci, ale také přinášely mír a pohodu.

Stejně tak lze polej využít samozřejmě pro kouzla zaklínací.
Vzhledem k tomu, že jde o bylinu kriticky ohroženou, doporučuji pracovat s kvalitním esenciálním olejem. Ale jak jsem uvedla výše – začátečníci nechť si chvíli počkají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

HřebíčekHřebíček

HŘEBÍČEK (Eugenia caryophyllus, ang. Clove) je pro mě tou “magickou” bylinou. Lehce mě přenese na osamělou lesní mýtinu obklopenou vysokými a starými stromy, do malé chaloupky, kde to voní bylinami