Malá Arkána

V našem úterním seriálu o Velké Arkáně jsme dospěli do cíle, tedy ke kartě dovršení Svět. Dvaadvacet karet Velké Arkány, která reprezentuje archetypy a hlavní životní principy, nám ukázalo cestu Blázna, počínajícího v bodě nula, jako čisté nepopsané plátno, který prošel cestu plnou dobrodružství, poznání a spirituálního růstu, ale i selhání, pokušení a ztrát.

Od příštího týdne nás čeká neméně vzrušující a zajímavé setkávání se s kartami Malé Arkány. Těchto padesát šest karet je sice historicky mladší než Arkána Velká, ale jen proto, že se jmenují „Malé“, neznamená to, že se jedná o karty méně významné nebo dokonce o karty, které by neměly ve výkladu na tazatele zásadní vliv.

To, co Velká Arkána ukazuje ve velkém obrazu, však Malá manifestuje na praktické, každodenní bázi. Popisuje běžné situace, do kterých jsme se dostali, okolnosti, které nás obklopují, a dokonce i lidi, s nimiž se setkáváme a kteří v našem životě hrají různé role.

Boje, výzvy, odměny a radostné události, které karty Malé Arkány zobrazují, jsou obvykle krátkodobého rázu, přinejmenším pokud jejich vliv srovnáme s kartami Arkány Velké. Mohou nám poskytnout náhled na to, co je potřeba v našem životě dělat jinak, abychom manifestovali své cíle. A právě díky tomu, že představují vlivy méně trvalé, dávají nám příležitost případné nepříznivé okolnosti změnit či jejich dopady výrazně zmírnit.

Karty Malé Arkány jsou rozděleny do čtyř barev, které souvisí se čtyřmi živly.
Meče představují element vzduchu. Jsou spojené se vším, co se týká naší mysli a myšlení. Přinášejí témata intelektu, slov, rozhodnutí a komunikace. U hracích karet analogicky představují piky/ listy.
Poháry jsou reprezentanty elementu vody. Jsou tedy spojeny s city a pocity, intuicí, tvořivostí a potřebou spojení s ostatními. U hracích karet je tato energie vyjádřena srdcovými kartami.

Hole coby živel ohně s sebou přinášejí jiskru, která nás žene za naplněním našich snů a cílů. Přinášejí motivaci, vášeň a energii a v systému hracích karet je přiřazujeme ke křížům/ žaludům.
Pentakly jsou barvou spojenou s elementem země. Jako takové hovoří o fyzičnu, našem těle, materiálních záležitostech, o našem majetku, práci a financích. Z hracích karet jim analogicky náleží kára/ kule.
Každá barva v sobě zahrnuje deset karet očíslovaných od esa (představujícího jedničku) do desítky, a k tomu ještě čtveřici takzvaných dvorních karet.

Dvorní karty mají specifickou úlohu ukazovat nám ve výkladu konkrétní osoby. Dle povahy dané karty a její barvy jsou nositeli určitých charakterových vlastností.
Král je zralý muž. Člověk, který vládne nad svým životem. Prošel již mnoha zkouškami a nyní pevně sedí na svém trůnu. Pokud ve výkladu nezastupuje určitou osobu, může se objevit jako téma autority a zodpovědnosti.

Královna je dospělá žena. Je respektovaná, mocná a silná. Často reprezentuje partnerku, ale i matku nebo mateřskou osobu. Pokud ve výkladu nezastupuje konkrétní osobu, přináší téma emocionálního náboje a jeho manifestace skrze vůli.

Rytíř je mladý muž, který sbírá potřebné zkušenosti, aby se mohl stát králem. Na své cestě poznání a sebepoznání je dychtivý, nadšený, odvážný i nápomocný. Ve výkladu může představovat jak muže, tak ženu, které zosobňují tyto kvality. Pokud je nositelem tématu, týká se boje, dosažení či překonávání překážek.

Páže je člověk mladý, nezkušený, nezralý. Vlastně ještě napůl dítě. Je naivní, upřímné, spontánní a bezelstné. Má dobré úmysly, ale na jejich uskutečnění mu často chybí potřebné zkušenosti. Ve výkladu je obrazem ženy či muže (často ve velmi mladém věku, přinejmenším mentálně) nebo situace, která je spojená s touto mladou a svěží energií.

Přestože se zvláště začátečníkům může trochu zatočit hlava při představě, že se „musí“ naučit dalších padesát šest karet (a to jsme ještě neotevřeli Pandořinu skříňku tématu práce s obrácenými kartami), právě díky tomu, že jsou tyto karty rozděleny do čtyř skupin dle barvy a také díky tomu, že mezi dvorními kartami i kartami určité hodnoty (dle čísla) můžeme najít mnoho podobností, velmi brzo zjistíte, že učení se Malé Arkáně není žádné tarotové mučení, ale naopak zábavná cesta skrze situace, témata a vztahy, které velmi dobře známe z našich vlastních životů a které díky vyobrazení na kartách snadno pochopíme, protože jsme je již mnohokrát sami zažili.

Těším se na naše setkávání u nového seriálu a na naši společnou cestu, která nám pomůže Malou Arkánu lépe pochopit a posunout naše výklady zase o kousek dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

RůženínRůženín

Růženín je kámen bezpodmínečné lásky, který působí zejména na naše srdce, a to jak na úrovni fyzické, tak emoční a mentální. Je ideálním kamenem pro ty, kteří chtějí do svého