Předkové u domácího krbu

Na jaře jsme mluvili o bozích a dalších bytostech, které můžeme potkat okolo domácího krbu. S podzimem přišel čas setkat se u něj i s našimi předky.

Mohou to být předkové našeho rodu, bývalí obyvatelé našich domovů, ale také předkové, se kterými nás pojí zájmy či povolání. Někdy se jim říká předkové po krvi, po zemi a po řemesle. Někteří byli tak významní, že se stali takřka božskými bytostmi, jiní se zmenšili a stali se ochrannými duchy podobnými na jaře zmiňovaným domovojům. Všechny tyto bytosti můžete ve svém domově potkat, pokud chcete nebo pokud si oni sami najdou způsob, jak vás navštívit.

Naši předkové, obzvláště ti pokrevní, mohou být našimi nejsilnějšími duchovními spojenci a měli bychom s nimi podle toho jednat. Hodí se na ně myslet, vyhradit jim místo na oltáři nebo je alespoň občas uctít.

Vždyť kdo jiný z duchovní říše má tak přímý zájem na našem dobrém žití, jako právě naše vlastní rodina.

Není neobvyklé, že při vaření či u sváteční tabule ucítíte parfém své babičky nebo tabák, který používal pradědeček. Stejně, jako se rodiny scházejí u stolu za života, připojují se k našim oslavám rádi i předkové.

V časech podzimních svátků bývalo zvykem připravovat pro duše zemřelých speciální pečivo či strojit na jejich počest hostiny.

Během němé večeře se vzpomíná na zemřelé blízké. Tradičně jsou večeře tiché nebo zcela němé. Součástí oslav mohou být rituály “stahování závoje” mezi naším světem a světem předků, které tím povezeme ke společnému jídlu. Na konci večeře je vhodné návštěvníkům poděkovat, odeslat je zpět a hranici mezi světy zacelit.

Pravým opakem důstojných hostin jsou bujaré oslavy mexického Día de Muertos, při kterém se pomocí procesí, tance a dobrého jídla uctívají zemřelí. Není neobvyklé strojit hostiny přímo na hřbitovech, aby i mrtví mohli profitovat z oslav.

V obou případech dochází k prolínání světů, které je pro popis tohoto období tak typické, jen prostředky jsou odlišné.

Ať už k uctění předků zvolíte jakékoli prostředky, vězte, že spolupráce s předky může být oboustranně obohacující a přínosná nejen pro náš duchovní život, ale i pro ten hmotný.
Pracujete ve své praxi s předky? Podělte se s námi do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ČernohlávekČernohlávek

Drobná a opomíjená rostlinka – to je černohlávek (Prunella vulgaris, angl. Self-Heal).Najdete jej v podstatě všude a v každém trávníku. Vytrvale si žije pod stínem trav a vyšších květin. Včely