Ilustrátorka nejslavnějšího tarotu

Rider-Waite tarot znají asi všichni, kteří se někdy byť jen letmo věnovali výkladům z karet. Celkem se ho dodnes prodalo více než sto milionů kusů po celém světě a mnoho dalších vydání tarotu se jím přímo či vzdáleně inspirovalo.

Vizuální podoba těchto karet je známá či aspoň povědomá i těm, kteří se o tarotové karty vůbec nezajímají. Staly se doslova součástí pop-kultury.

Přesto je jejich autorka téměř skrytou postavou, jejíž jméno se dokonce většinou neobjevuje ani na kartách samotných, a pokud ano, tak až jako třetí v pořadí za původním vydavatelem (Rider), a autorem (A.E.Waite).

Bez práce malířky, spisovatelky, ilustrátorky a mystičky Pamely Colman Smith, která nejpoužívanějšímu a ikonickému tarotovému balíčku dala jeho unikátní vizuální podobu, by však Rider-Waite tarot ani zdaleka nebyl tím, čím je.

Pamela se narodila 16.února 1878 v Londýně. První dekádu života strávila se svými původem americkými rodiči v Anglii, ale potom její otec Charles dostal pracovní nabídku na Jamajce, kam se s manželkou a dcerou přestěhoval.

V roce 1893, ve věku patnácti let, se Pamela přesunula do New Yorku, kde nastoupila do Prattova institutu, aby zde studovala výtvarné umění. O tři roky později ale zemřela její matka Corinne, a sama Pamela čelila zdravotním problémům. Předčasně tedy ukončila studium.

Po smrti otce, který zemřel roku 1899, se jednadvacetiletá Pamela vrátila do Anglie, kde se živila zejména jako ilustrátorka. Mimo jiné napsala a ilustrovala dvě knihy o jamajském folklóru.

Věnovala se také divadelní výpravě, vydávala časopis, vedla nakladatelství určené pro ženy a aktivně se zasazovala v otázce ženských práv. Ve svém salonu hostila herce, malíře a další zajímavé osobnosti tehdejší umělecké scény.

V roce 1901 se přidala k Hermetickému Řádu Zlatého Úsvitu, kde se seznámila s Arthurem Edwardem Waitem. Na základě jejich spolupráce pak vznikl tarotový balíček, který poprvé vydalo nakladatelství Rider a syn v roce 1909.

V roce 1911 Pamela konvertovala ke katolické víře a zcela se vzdálila uměleckému světu. Se svou přítelkyní a obchodní partnerkou Norou Lake se přestěhovala do Corwallu, kde spolu vedly ubytovací zařízení pro kněze.

Pamela Colman Smith zemřela 18. září 1951, zcela bez prostředků, zatížena mnoha dluhy.
Přesto dalším generacím předala něco nadčasového. Dílo, které po sobě zanechala, je více než jen „pouhými“ ilustracemi. Podle mnoha zdrojů byl její přínos pro podobu karet Velké i Malé Arkány neméně důležitý jako vize samotného Waita. Pamela pouze nepřevedla Waitovy myšlenky do obrazů, ale její vlastní vhled, imaginace a práce s podvědomím formovaly podobu tohoto tarotu do podoby, v němž je dodnes známý.

A tak by dnes, po více než sedmdesáti letech od smrti této výjimečné umělkyně a okultistky bylo více než fér hovořit o Rider-Waite tarotu jako o tarotu Waite-Smith.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Neděle a SunnaNeděle a Sunna

Z anglického či německého jména pro neděli (Sunday, der Sonntag) je zřejmé, že neděle byla našimi předky spojována se Sluncem. V germánské pohanské tradici tedy s bohyní Sunnou (Sol),V severské

AmetystAmetyst

Přestože tradiční řemeslo nepřikládá práci s drahými kameny takovou důležitost jako new age směry, neznamená to, že s nimi nepracuje vůbec. Stará cesta vychází z animistického pojetí světa, které vnímá