Baba Jaga

Dnes se v našem pravidelném seriálu o božstvech trochu odkloníme od tématu, ale jen proto, abychom se podívali na jednu zajímavou bytost, která je blízká všem bosorkám, a to samotnou Babu Jagu, či chcete-li

Ježibabu.

Baba Jaga se objevuje v mnoha východoevropských příbězích a pohádkách.
Jedna z nich vypráví o překrásné Vasilise.

Dívce zemřela matka a do péče ji dostala macecha. Příběh je trochu podobný Popelce (a podobným narativům pohádek, kde hlavní hrdina/ hrdinka musí nejprve ztratit jednoho z rodičů), ale zatímco Popelce z jejího údělu pomohla milá a moudrá Víla Kmotřička, Vasilisa se musela setkat se stvořením mnohem temnějším a nebezpečnějším. Macecha a její dvě vlastní dcery totiž půvabnou Vasilisu vyslaly pro oheň k obávané zlovolné stařeně, která byla mimo jiné známá svými sklony ke kanibalismu.

Baba Jaga, jak se tato stará kostnatá žena s kovovými zuby a nosem jmenovala, žila uprostřed začarovaných lesů v chaloupce na muří nožce obehnané plotem z lidských kostí, na němž zářily oční důlky lebek. Kupodivu si však malou Vasilisu nedala jako zákusek po vydatném obědě, ale přijala ji do služby.
Pravda, úkoly, které dívce zadávala, nebyly právě snadné. Vasilisa však od své maminky dostala kouzelnou panenku, která jí pomáhala se všemi těžkostmi.

Vasilisa tedy nakonec zvládla vše, co jí Baba Jaga uložila. Když pak začala mít nemístně zvídavé otázky na funkci magických předmětů v chaloupce, Baba Jaga jí darovala lebku s uhlíky, které svítily z prázdných očních důlků, a poslala ji domů.

Jaké bylo Vasilisino překvapení, když po shledání s macechou z lebky vyšlehla plameny, které nevlastní matku a její dvě dcery sežehly na uhel.

Příběh nakonec pro Vasilisu končí šťastně, neboť si ji vyhlédne sám car a ožení se s ní.
Co si ale myslet o čarodějnici, která jí na jednu stranu k tomuto životnímu úspěchu napomohla, ale na druhou k tomu využila způsoby, které bychom mohli označit přinejmenším za extrémní či alespoň poněkud neortodoxní?

Wikipedie praví, že „Baba Jaga je mytická bytost ze slovanského folklóru, především pohádek, v podobě ošklivé stařeny, zpravidla zlovolného charakteru. Podobá se čarodějnici, anglické hag nebo řecké lamii. Zdeněk Váňa odvozuje její jméno od ǫdžъ „had, užovka“.“
Dále ji popisuje jako starou ohyzdnou ženu, která si svá dlouhá prověšená ňadra přehazuje přes rameno při pronásledování své oběti.

„Přítomnost cizince odhaluje díky svému vynikajícímu čichu. Její příbuzenstvo se omezuje na ženy, často je jednou ze tří sester a mívá dcery, ty se často objevují v podobě klisen. Manžela či partnera nemívá, jen výjimečně se vypráví o tom, že zplodila syna. Ten je často popisován jako „prašivý hřebeček“, který se proti všem očekáváním ukáže jako nejrychlejší ze stáda.

Létá ve velkém hmoždíři, odráží se tloukem a zametá za sebou koštětem.“
V příběhu o Vasilise však můžeme vidět, že povaha Baby Jagy není jednoznačně zlá. Sice se k Vasilise nechová nijak něžně a pořádně si ji prověří, než je ochotná jí pomoci, ale nebýt Baby Jagy, nevypadal by Vasilisin osud nijak růžově – ostatně za čarodějnicí ji poslala (ne)vlastní rodina, která se jí takto chystala zbavit.

Není to jediný případ, kdy Baba Jaga v příběhu testuje sílu a odvahu hrdiny, aby jej posléze odměnila nějakým kouzelným předmětem, který mu pomůže. Její pomoc sice není zadarmo, ale ti, kdo si ji zaslouží, ji dostanou.

Baba Jaga je tak do jisté míry prototypem bosorky či čarodějnice jako takové, bez zbytečného nánosu romantismu nebo bez líbivého kabátku new age fiosofie. Žije v napojení na přírodu, pracuje se zdroji, jež má k dispozici, pomáhá těm, kteří za to stojí nebo kteří za svou pomoc zaplatí (třeba službou) a pronásleduje jen ty, kteří ji obtěžují nebo si prostě začali první.

Pro nás, coby současné praktikující, může být Baba Jaga inspirací k hledání kořenů původní slovanské spirituality a určitým pojítkem s tradiční magií našich předků.

Pokud se však rozhodnete jít ještě o krok dál a s Babou Jagou pracovat, mějte na paměti, že je to náročná učitelka. Je expertem na kladení překážek. Vytáhne z vás i to, o čem jste netušili, že v sobě máte. Pokud však vytrváte, můžete od ní čerpat nemalou dávku prastaré moudrosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ÓdinÓdin

“Ódin je z Ásů největší a nejstarší. Všecko řídí, a jakkoliv jsou ostatní bozi také mocní, všichni mu slouží jako děti otci.” (Snorri Sturluson, Edda) Ódin je jednou z nejkomplexnějších