ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Ve světě existuje mnoho druhů šalvěje, včetně čtyřiceti planých druhů.

Šalvěj lékařská je vytrvalý aromatický polokeř vysoký 30-60 cm. Kořen je dřevnatý, větvený, lodyha je čtyřhranná, pokrytá jemnými chlupy a dřevnatí až druhým rokem. Listy, které chcete sušit, by se měly sbírat těsně před rozkvětem. Suší se zvolna v tenkých vrstvách, aby nedošlo k tvorbě plísní. Listy se po usušení rozdrtí a uloží v dobře uzavíratelných nádobách. Čerstvé listy se mohou trhat a používat po celý rok.

Šalvěj byla posvátnou bylinou Římanů, kteří věřili, že má blahodárné účinky na většinu nemocí. Byli přesvědčení, že má schopnost nejen život zachránit, ale i utvářet. Šalvěj byla zasvěcena nejvyššímu božstvu, což byl u Římanů Jupiter. Řekové věřili, že zlepšuje činnost ducha i těla a zasvětili ji témuž bohu, zde zvanému Zeus.

Lidové pověry:

Věřilo se, že šalvěj poskytne dlouhověkost nebo dokonce nesmrtelnost, zvláště když se užívala v květnu: „Ten, kdo chce dlouho, ba na věky žít, v měsíci květnu jen šalvěj smí pít.“

Nošení šalvěje podle pověry podporuje moudrost.

Zasadit si šalvěj do zahrádky je však nešťastný čin, a proto by se měl najít cizí člověk, který to udělá místo vás.

Listy pod polštářem navodí věštecké sny.

Nošení šalvěje mělo také zažehnat uhranutí a je symbolem rodinné spořádanosti.

Říkalo se, že když se v zahradě bude šalvěji dobře dařit, obchod bude vzkvétat, zatímco vadnoucí rostlina naznačuje, že obchody půjdou špatně.

Zahrada, ve které bujně roste šalvěj, prozrazuje, že domácnosti vládne rázná žena.

Léčivé vlastnosti:

Nálev z listů je vhodný při průjmu, depresi, revmatismu, anemii, menstruačních obtížích, migréně, na snížení horečky, při špatném trávení, kašli a nachlazení. Může se použít i jako kloktadlo při bolestech v krku a jako ústní vodu při aftech a krvácení dásní.

Zevně se používá při akné, ekzémech, poranění, strupech, bodnutí a pokousání hmyzem.

Říká se, že kouření šalvějových listů má blahodárné účinky na astmatiky. Čerstvými listy se mohou potírat zuby, aby zbělely. Čerstvé listy přidané do koupele mají osvěžující a posilující účinky.

Pozor! Šalvěj je slabě toxická a neměla by se proto používat ve velkých dávkách a po dlouhou dobu!

Použití v magii:

Šalvěj je bylinou očisty, její kouř očišťuje auru, obřadní prostory i magické pomůcky. Těmto účelům také slouží nálev z listů. Při půstu se pije šalvějový čaj, který pročišťuje tělo i mysl. Sušené listy kouří hlavně mágové, aby se snáze spojili s energií rostlin.

Recepty:

Šalvějový čaj:
2 lžičky byliny
¼ vařící vody
Nalijte vařící vodu na bylinu a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a vypijte.
Šalvějové očistné kadidlo:
1 díl šalvějových listů
2 díly olibana
½ dílu listů rozmarýny
Přísady smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související