Šanta je trsnatá vytrvalá bylina, vysoká až 60 cm. Šantu kočičí můžeme pěstovat ze semen vysetých na jaře přímo do volné půdy. Mladé rostlinky se musí chránit, dokud dobře nezakoření a neodrostou, jinak je zničí kočky. Mladé listy se trhají podle potřeby a suší se pro další použití. Květenství se sbírají, kdykoliv jsou dostupná.
Tradice:
Předpokládá se, že rodové jméno „Nepeta“ je odvozeno od římského města Nepeti, kde se šanta kdysi hojně pěstovala. Druhové jméno pochází z její neuvěřitelné přitažlivosti pro kočky. Jakmile najdou porost šanty kočičí, budou šťastně žvýkat listy, válet se po rostlinách a svinou se mezi listy do klubíčka. Tato reakce je pravděpodobně způsobená vůní rostliny, která je podobná vůni feromonů, které vylučuje opačné pohlaví. Existovala také domněnka, že rostliny vypěstované ze semen nebudou kočky přitahovat, pokud se nepřesadí nebo nebudou množit vegetativně:
„Zasazenou budou kočky žrát, k vyseté však nebudou se znát.“
Podstata tohoto faktu spočívá pravděpodobně v tom, že rostlina se během přesazování i při největší opatrnosti vždycky poraní a okamžitě se z ní šíří pach chemických látek, který přiláká všechny kočky z okolí.
Šanta kočičí se po staletí používala jako chuťová přísada i jako léčivá bylina. Slabě halucinogenní listy se často kouřily v dobách bídy, aby lidé unikli strastem reálného života. Věřilo se, že žvýkáním kořene dodá více průbojnosti i velmi plachým osobám a způsobí, že lépe obstojí při hádkách a sporech.
Lidové pověry:
- Konzumace zavařeniny připravené z mladých vrcholů šanty zabrání nočním můrám.
- Šťáva z šanty, přidá-li se do vína a vypije, hojí pohmožděniny.
- Pěstuje-li se poblíž obydlí a v zahradách nebo věší-li se na dveře, přiláká dobré duchy a štěstí.
- K zajištění dlouhotrvajícího přátelství podržte rostlinu v ruce tak dlouho, dokud nebudete mít větší teplotu, a potom ať ji chvíli drží jiná osoba. Ta pak zůstane vaším přítelem, dokud budete tuto šantu pečlivě uchovávat.
Použití v magii:
Šanta kočičí se buď kouří, nebo se pije šantový čaj jako pomoc při rituálních proměnách tvarů, nebo invokaci a vytvoření pouta s totemovým zvířetem – kočkou. Kdo šantu daruje své vlastní kočce, vytvoří si s ní psychicky příznivý vzájemný vztah.
Šanta se také přidává do kadidla při invokaci bohyně Batet a Sachmet a kočičí podoby bohyně Freyji a Carridwen.
Recepty:
Kadidlo lásky
1 díl růžových plátků
1 díl šanty kočičí
Smíchejte obě přísady a zapalte na dřevěném uhlí.
Nálev
2 lžičky byliny a 1 šálek vařící vody nechte 15 minut vyluhovat, sceďte a pijte jeden šálek 3x denně.