Silvestr a nový rok v domácí magii

Silvestr byl považován za obdobně osudovou noc, jako Štědrý večer. Ze slupek cibule či litého olova se předpovídala budoucnost, pro očistu se lidé omývali v dešťové vodě, pro bohatství do ní přidávali penízek nebo ho vkládali pod práh. Obydlí se vykrápěla a vykuřovala, aby se zahnalo zlé a přilákalo to dobré.

Součástí silvestrovského dne býval úklid a vyhazování všeho, co dosloužilo. Bylo důležité vrátit půjčené věci a splatit druhy, aby nepřinesly smůlu. Také se nevěšelo prádlo, aby se do něj nezapletli duchové a netrápili rodinu nemocemi.

Domácnosti obcházely Ometačky, které ometaly plotnu, aby v novém roce dobře hřála. I my můžeme symbolicky pomocí větviček stálezelených rostlin omést své sporáky a trouby.

I na Silvestra bývá zvykem pořádat bohaté večeře se symbolickými jídly, která známe z Vánoc. Tradičním jídlem je ovar s křenem a jablky pro podporu štěstí a zdraví.

Silvestrovský hluk, v podobě mlácení nádobím nebo práskání bičem, měl zahánět nepřejícné duchy. V hostincích se pořádaly zábavy a součástí večera i následujícího rána bývaly obchůzky při kterých si lidé přáli šťastný nový rok.

Jednoduchým půlnočním prosperitním rituálem může být snězení 12 kuliček hroznů, které představují 12 následujících měsíců.

Radostná oslava měla zajistit veselý nový rok. Tyto tradice pokračovaly i o novoročním dni. Velká důležitost se přikládala prvnímu návštěvníkovi a lidé měli proto předem domluvené návštěvy, které vždy přicházely s dárky, aby podpořily blahobyt rodiny.

Stále se snažíme vyvarovat všeho, co by mohlo v dalším roce přinést neštěstí. Nehodí se polehávat, hádat se a neměli bychom nikomu nic půjčovat. Naopak bychom měli ke všemu přistupovat s radostí a dodělávat věci do konce. Společná novoroční snídaně podporovala pospolitost rodiny. Bylo třeba mít doma dostatek jídla a ke všemu přistupovat s lehkostí.

K novoročnímu obědu se dodnes připravuje čočka a vepřové maso, které mají přilákat blahobyt. Nevhodná je drůbež, ryby a králíci, kteří mohou štěstí odnést.

Mezi novoroční zvyklosti patřila i koleda, při které koledníci přáli štěstí a výměnou dostávali např. perníčky ve tvaru ryb či prasátek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ÓdinÓdin

“Ódin je z Ásů největší a nejstarší. Všecko řídí, a jakkoliv jsou ostatní bozi také mocní, všichni mu slouží jako děti otci.” (Snorri Sturluson, Edda) Ódin je jednou z nejkomplexnějších

HeřmánekHeřmánek

Další letní bylinou je HEŘMÁNEK (Matricaria chamomilla). Tradičně byl heřmánek spojován se Sluncem, už staří Egypťané zasvětili rostlinu jako posvátnou bohu Ra. Sladkou vůni používal tento národ jako parfém. Jako