Jantar sice není minerál, ale zkamenělá pryskyřice z pravěkých borovic, nicméně jeho využití v léčitelství a magické práci je podobné jako u kamenů, a tak navzdory jeho původu často bývá přiřazován do široké rodiny „krystalů a polodrahokamů“.
Nejčastěji má zlatavou či medovou barvu, vzácněji se objevují i jantary mléčné, zelené či černé. Jantar také často obsahuje kousky hmyzu či semena nebo prach, jimiž se kapka pryskyřice obalila, když stékala z méně stromu. To ho ještě více spojuje se zemí, s přírodou a vlastně i s dávnou historií – tyto pozůstatky mohou být až 100 miliónů let staré.
Jantar v sobě uchovává značnou léčivou sílu. Nejen že absorbuje negativní energii, ale navíc ji transformuje a pomáhá tělu i mysli, aby se samy zregenerovaly a uzdravily.
Jantar stabilizuje, ale rovněž motivuje, abychom šli za svými sny a touhami. Zklidňuje nervový systém a uzemňuje. Dodává nám vitalitu a energii. Je výborným pomocníkem při depresi, a to tak mocným, že pomáhá dokonce odstranit sebevražedné myšlenky a vrací nás zpět do života.
Povzbuzuje imunitní systém a napomáhá tělu, aby dosáhlo rovnováhy. Pomáhá při stresu a letargii, zahání depresivní nálady.
V léčitelství pomáhá při potížích s trávicím systémem; žaludkem, ledvinami, močovým měchýřem a žlučníkem.
Podporuje také zdravou funkci kloubů.
Jako elixír působí coby přírodní antibiotikum.
Jantarové korálky se také často používají pro děti, které nejen chrání, ale ulevují jim také od bolestí, zejména při prořezávání a růstu zoubků.
Jantar je silně spojen se sluncem, takže ho nabíjíme na slunečním světle. Při pravidelném a dlouhodobém používání je třeba ho často čistit, aby si zachoval svou sílu.