BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ

Brutnák je v lidovém léčitelství často nazýván hvězdnicí.

Jako rostlina je brutnák poměrně dobře rozeznatelná. Má šťavnaté ochlupené stonky, ochlupené listy a jasné modré květy hvězdicovitého tvaru. Včely brutnák milují.

Brutnák byl uctíván Kelty jako kouzelná bylina a o původu jména se množí příběhy. Zatímco někteří říkají, že název pochází z latinského borra neboli „drsné vlasy“ v souvislosti s chlupatými listy a stonky, další možností je keltské slovo borrach , což znamená „osoba silné odvahy nebo statečnosti“.

V roce 1597 bylinkář John Gerard citoval ve svých spisech staré rčení „Ego borago gaudia semper ago“, což znamená „Brutnáku, vždy přinášej odvahu“.

A to dává smysl, neboť brutnák lékařský je posilující prostředek pro nadledvinky.
Ve středověku a na počátku novověku se bylina využívala při horečkách, moru, dále pro čištění těla, při žloutence a bolestivých kožních stavech. Důležitá byla pro výplach podrážděných očí.

Dnes je rostlina stále často používána v tradiční evropské kuchyni.

V bylinářství se nadzemní části brutnáku lékařského používají hlavně jako regenerační prostředek při stresu, duševním vyčerpání a při zánětlivých stavech trávicího traktu.

Brutnák byl v poslední době předmětem vášnivých debat mezi bylinkáři, protože se znovu objevily historické obavy ohledně obsahu pyrrolizidinových alkaloidů. U těch je obtížné určit toxicitu s přesností a dodnes nejsou známy spolehlivé případy lidské otravy.

Pozn.: Mnoho bylinářů spoléhá na tuto rostlinu ve své praxi raději v nízkých dávkách a pro krátkodobé použití.

Energeticky se brutnák používá k udržení hranic. Dává prostor k tomu, aby člověk ustoupil ze své situace, přišel na místo klidu a pak si vybral, koho a co pustí do svého osobního prostoru.

Brutnák lékařský je ideální bylina pro odvahu a psychické síly. Dopřejte si rituální lázeň pro získání zmiňované síly.

Brutnák pak můžete využít také k vylepšení svých magických činností, při rituálních koupelích nebo přidávejte do sáčků, palte jako kadidlo nebo jej využijte k léčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Druhá noc YuleDruhá noc Yule

Divoký hon a uctívání předků Druhá posvátná noc je nocí Zimního slunovratu. Soustředíme své myšlenky na důležitost domova, protože naši předkové nám připomínají, abychom se vyhnuli Divokému honu, známému také