Mnozí považují Valentýn za moderní svátek, ale jeho původ sahá až do starověkého Říma, kde v půlce února slavili Luperkálie. Tyto oslavy pastevectví, plodnosti a očisty byly po příchodu křesťanství zakázány, ale již v 5. stol. byl na 14. únor vyhlášen svátek sv. Valentýna. To měl být křesťanský kněz, který i přes císařský zákaz oddával mladé páry a byl za to popraven.
Pro kuchyňskou čarodějnici je Valentýn ideální příležitost pro posílení vztahů a citů. Ať už chcete podpořit romantiku, blízkost, vášeň nebo sebelásku, máte na výběr z množství “láskyplných” ingrediencí.
Nejčastějšími barvami lásky a vášně jsou červená a růžová. Z tvarů jsou to srdce, ale také kruh jako symbol jednoty či těhotenství. Pro podporu peprnější aktivit najdete i vykrajovátka ve tvaru intimních partií.
S láskou je spojována hlavně sladká chuť, s vášní naopak lehce pálivá a kořeněná.
Z ovoce jsou s láskou a blízkostí tradičně spojována jablka. Ta mohou být čerstvá, zpracovaná do koláče nebo zapečená se smetanou. Stejným způsobem můžete upravit i broskve. Z banánů nebo jahod můžete vykrájet srdce a připravit salát nebo je využít jako ozdobu třeba na zmrzlinový pohár. Anglický název mučenky, passion fruit – vášnivé ovoce, hovoří sám za sebe. Z koření a bylinek je s láskou svázána vanilka nebo skořice. Ze zeleniny jsou to červená řepa nebo rajčata. Vhodnou večeří může být ale i hovězí steak z grilu.
Pokud přemýšlíte, co připravit k pití, chybu neuděláte s červeným vínem, portským, ale ani s mlékem, limonádou z malin nebo z okvětních lístků růží. Pro povzbuzení můžete udělat kávu se šlehačkou, zasypanou hoblinkami chilli čokolády.
Záleží jen na vás, jaká jídla či nápoje zvolíte. Kreativitě se meze nekladou. Vždy se ale držte chutí, které máte rádi. S odporem snědená červená řepa tu správnou atmosféru opravdu nevykouzlí.